Սուրբ Մարիամ Աստվածածին եկեղեցի
Սուրբ Մարիամ Աստվածածին եկեղեցին Վայոց ձորի մարզի Ռինդ գյուղի նորագույն պատմության կարևորագույն հոգևոր կոթողն ու համայնքային միասնության խորհրդանիշն է։ Կառուցվելով իշխող բարձրադիր տեղանքում և կերտվելով տեղական շինանյութից (տուֆ, բազալտ)՝ այն իր վեհությամբ ու ավանդական հայկական ճարտարապետությանը բնորոշ զուսպ լուծումներով ամբողջացնում է գյուղի համայնապատկերը:
Հիմնարկեքը և կառուցումը
Եկեղեցու հիմնարկեքի հանդիսավոր արարողությունը տեղի է ունեցել 2014 թվականի ապրիլի 28-ին։ Այդ օրը Վայոց ձորի թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Աբրահամ արքեպիսկոպոս Մկրտչյանի ձեռամբ սրբալույս մյուռոնով օծվեցին և եկեղեցու հիմքում տեղադրվեցին տասնվեց վիմաքարերը։ Հիմնարկեքի արարողությունն ուղեկցվեց մեծ տոնախմբությամբ՝ երգի ու պարի համույթների ելույթներով, որին ներկա էին մարզային և համայնքային իշխանությունների ներկայացուցիչները, գյուղի բնակիչները և բարերարները։
Համայնքային և բարերարների միասնությունը
Այս սրբավայրի կառուցումը դարձավ իսկական համայնքային գործ։ Եկեղեցու նախագծի հեղինակն է ճարտարապետ Սամվել Աղաջանյանը, իսկ տարածքի հողն անվարձահատույց տրամադրել է ռինդեցի Սուրիկ Կարապետյանը։
Եկեղեցու կառուցման գործում իր անգնահատելի և հիմնական ներդրումն է ունեցել Ռինդից սերված, մոսկվայաբնակ գործարար Վարդան Սարգսյանը, ում բարերարությամբ էլ իրականություն դարձավ գյուղի վաղեմի երազանքը (հիմնարկեքին ներկա էր նաև նրա մայրը՝ Ռինդի միջնակարգ դպրոցի վաստակաշատ ուսուցչուհի Ռոզա Կարապետյանը)։
Աստվածահաճո այս նախաձեռնությանն իր աջակցությունն է ցուցաբերել նաև տեղացի գործարար Սահակ Սարգսյանը։ Բացի անհատ բարերարներից, կազմակերպվել է նաև դրամահավաք, որին իր սրտաբուխ մասնակցությունն է բերել Ռինդի ողջ բնակչությունը։
Օծումը և հոգևոր կյանքը
Յոթ տարի տևած շինարարությունից հետո՝ 2021 թվականի սեպտեմբերի 13-ին, տեղի ունեցավ Սուրբ Մարիամ Աստվածածին եկեղեցու հանդիսավոր բացումն ու օծումը՝ դարձյալ Աբրահամ արքեպիսկոպոս Մկրտչյանի կողմից։ Արարողության ավարտին Սրբազան հայրը ռինդեցիներին փոխանցեց նաև Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի հայրապետական օրհնությունը:
Նավակատյաց հանդեսը, որին ներկա էին բարերարները, մարզային իշխանություններն ու մեծաթիվ հյուրեր, շարունակվեց տոնական համերգով. ելույթ ունեցան սիրված երգիչներ Աղասի Իսպիրյանը, Գոհար Հովհաննիսյանը և համայնքի շնորհալի երեխաները։
Այսօր Սուրբ Մարիամ Աստվածածին եկեղեցին գյուղի գործող հոգևոր կենտրոնն է, որի հյուրընկալ դռները ցերեկային ժամերին միշտ բաց են հավատացյալների համար։ Այստեղ են կատարվում համայնքի բոլոր հիմնական եկեղեցական ծեսերն ու արարողությունները։

Церковь Святой Марии Богородицы (Сурб Мариам Аствацацин)
Церковь Святой Богородицы (Сурб Мариам Аствацацин) — важнейший духовный памятник новейшей истории села Ринд марза Вайоц Дзор и символ единства общины. Построенная на господствующей возвышенности из местных строительных материалов (туф, базальт), она своим величием и сдержанными решениями, характерными для традиционной армянской архитектуры, гармонично дополняет панораму села.
Закладка фундамента и строительство
Торжественная церемония закладки фундамента церкви состоялась 28 апреля 2014 года. В этот день предводителем Вайоцдзорской епархии, Его Высокопреосвященством архиепископом Абраамом Мкртчяном были освящены святым миром и заложены в основание церкви шестнадцать краеугольных камней. Церемония закладки сопровождалась большим празднеством с выступлениями ансамблей песни и танца, на котором присутствовали представители областных и муниципальных властей, жители села и благотворители.
Единство общины и благотворителей
Строительство этой святыни стало поистине общим делом. Автором проекта церкви является архитектор Самвел Агаджанян, а земельный участок безвозмездно предоставил житель Ринда Сурик Карапетян.
Неоценимый и фундаментальный вклад в строительство церкви внес уроженец Ринда, московский бизнесмен Вардан Саргсян, благодаря благотворительности которого давняя мечта села стала реальностью (на закладке фундамента также присутствовала его мать — заслуженная учительница средней школы Ринда Роза Карапетян).
Эту богоугодную инициативу поддержал и местный предприниматель Саак Саргсян. Помимо индивидуальных благотворителей, был организован сбор средств, в котором от всего сердца приняло участие все население Ринда.
Освящение и духовная жизнь
Спустя семь лет строительства, 13 сентября 2021 года, состоялось торжественное открытие и освящение церкви Святой Богородицы, которое вновь провел архиепископ Абраам Мкртчян. По завершении церемонии Святейший отец также передал жителям Ринда патриаршее благословение Верховного Патриарха и Католикоса Всех Армян Гарегина II.
Праздничное мероприятие по случаю освящения, на котором присутствовали благотворители, представители областной власти и многочисленные гости, продолжилось концертом: выступили любимые певцы Агаси Испирян, Гоар Ованнисян и талантливые дети общины.
Сегодня церковь Святой Богородицы является действующим духовным центром села, чьи гостеприимные двери всегда открыты для верующих в дневные часы. Здесь проводятся все основные церковные обряды и церемонии общины.