Տ. Աբրահամ արքեպիսկոպոս Մկրտչյանը (ավազանի անունը՝ Գևորգ) Հայ Առաքելական Եկեղեցու նվիրապետական աթոռի ականավոր ներկայացուցիչներից է, աստվածաբան և բարերար, ով իր բազմամյա գործունեությամբ անգնահատելի ավանդ է ներդրել Սյունյաց և Վայոց ձորի թեմերի հոգևոր-մշակութային կյանքի վերազարթոնքի, ինչպես նաև հայրենի Ռինդ գյուղի զարգացման գործում։
Վաղ կյանքը և կրթությունը
Ծնվել է 1961 թվականի նոյեմբերի 27-ին Եղեգնաձորի շրջանի Ռինդ գյուղում՝ Մկրտիչ Մկրտչյանի ընտանիքում։ Սերում է Ռինդ գյուղի Կուրեխյանների տոհմից։ Նրա հայրական տունը մինչ օրս կանգուն է հայրենի գյուղում։
Նախնական կրթությունը ստացել է Ռինդի միջնակարգ դպրոցում (1968-1978 թթ․)։ Ուսումնատենչ ոգին և հոգևոր կոչումը նրան տարել են Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին, որտեղ 1982-1986 թթ․ ուսանել է Գևորգյան Հոգևոր ճեմարանում։ Ճեմարանն ավարտել է գերազանցության դիպլոմով՝ պաշտպանելով «Սյունյաց Աթոռը Օրբելյանների իշխանության ժամանակ» թեմայով ավարտաճառը, որն արդեն իսկ վկայում էր նրա գիտական հետաքրքրությունների մասին։
Գիտելիքների խորացման նպատակով 1989-1992 թթ․ ուսումը շարունակել է Երևանի պետական համալսարանի բանասիրական ֆակուլտետում։
Հոգևոր ծառայությունը և եկեղեցական աստիճանները
Աբրահամ Սրբազանի հոգևոր ուղին եղել է սրընթաց և բեղմնավոր.
- 1986 թ. ձեռնադրվել է սարկավագ՝ ձեռամբ Տ. Հուսիկ արքեպիսկոպոս Սանթուրյանի։
- 1987 թ. ձեռնադրվել է կուսակրոն քահանա՝ ձեռամբ Տ. Ներսես արքեպիսկոպոս Պոզապալյանի։
- 1989 թ. ստացել է մասնավոր վարդապետության 4 աստիճանները (ձեռամբ Տ. Անանիա եպիսկոպոս Արաբաջյանի)։
- 1996 թ. Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Ա Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի ձեռամբ օծվել է եպիսկոպոս։
- 2013 թ. Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի Հայրապետական Կոնդակով նրան շնորհվել է Արքության պատիվ (արքեպիսկոպոսի կոչում)։
Թեմակալ առաջնորդի առաքելությունը
Աբրահամ արքեպիսկոպոս Մկրտչյանը մեծ ներդրում ունի Հայաստանի հարավային շրջանների եկեղեցաշինության և հոգևոր կյանքի վերականգնման գործում։
1993-2010 թթ. եղել է վերակազմավորված Սյունյաց թեմի առաջնորդը։ Այս տարիներին նրա ջանքերով վերաբացվել են բազմաթիվ եկեղեցիներ, հիմնվել են կիրակնօրյա դպրոցներ և երիտասարդական միություններ։
2010 թ. դեկտեմբերի 10-ից մինչ 2023 թվականի մարտի 16-ը եղել է Վայոց ձորի թեմի առաջնորդը։
Գիտական և մանկավարժական գործունեությունը
Զուգահեռ հոգևոր ծառայությանը, Սրբազանը ծավալել է ակտիվ գիտական և մանկավարժական գործունեություն։ Տարբեր տարիների դասախոսել է Գևորգյան Հոգևոր ճեմարանում, աշխատել է «Էջմիածին» ամսագրի խմբագրությունում՝ որպես քարտուղար, ապա՝ տնօրեն։ Հեղինակ է մի շարք աստվածաբանական և պատմագիտական աշխատությունների, այդ թվում՝
- «Նախաշավիղ քրիստոնեական կրթության»
- «Հայր Մեր»-ի մեկնությունները ըստ Գրիգոր Տաթևացու» (վարդապետական թեզ)
- «Էջեր Սյունյաց Աթոռի պատմությունից»
- «Սյունյաց մետրոպոլիտական Աթոռը» (թեկնածուական ատենախոսություն, 2006 թ․)
Ավանդը Ռինդ գյուղի և համայնքի զարգացման գործում
Աբրահամ արքեպիսկոպոս Մկրտչյանի գործունեության առանցքում միշտ եղել է հայրենի բնօրրանը՝ Ռինդը։ Նրա նախաձեռնություններն ուղղակիորեն փոխել են գյուղի սոցիալ-տնտեսական և մշակութային պատկերը։
Ռինդի ջրագծի կառուցումը (1997 թ.)
Սրբազանի ամենանշանակալի ձեռքբերումներից մեկը Ռինդ գյուղի ոռոգման ցանցի հիմնումն էր։ 1997 թվականին, օգտագործելով իր անձնական կապերը և հեղինակությունը, նա նախաձեռնեց Նորավանքի ձորից՝ Սուրբ Փոկասի մատուռի մոտից, խողովակաշարով ոռոգման ջրի տեղափոխումը դեպի Ռինդ։ Այս ռազմավարական ծրագրի շնորհիվ երբեմնի չոր և անջրդի հողատարածքները վերածվեցին կանաչ անդաստանների՝ հիմք դնելով գյուղատնտեսության բուռն զարգացմանը։ Ջրագծի բացման հանդիսավոր արարողությանը Սրբազանի հրավերով մասնակցել է Երջանկահիշատակ Գարեգին Ա Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը, ինչը պատմական իրադարձություն էր գյուղի համար։
Կրթական աջակցություն
Հավատարիմ մնալով «Գիտություն և Հավատք» սկզբունքին՝ Սրբազանը մեծապես աջակցում է մարզի երիտասարդների կրթությանը։ Նրա հովանավորությամբ Եղեգնաձոր քաղաքում գործում են աշակերտների վերապատրաստման և լեզուների ուսուցման դասընթացներ, որտեղ դասավանդելու են հրավիրվում Երևանի առաջատար բուհերի անվանի դասախոսներ։ Հոգ տանելով գյուղաբնակ երեխաների մասին՝ նա տրամադրել է անվճար տրանսպորտային միջոցներ, որոնք ապահովում են աշակերտների անվտանգ երթևեկությունը գյուղերից դեպի կրթական կենտրոններ։
Աջակցություն Արցախին
Աբրահամ Սրբազանը մշտապես կանգնած է եղել Արցախի և արցախահայության կողքին։ Արցախյան պատերազմների և դրանց հաջորդած տեղահանությունների ընթացքում նա գործուն աջակցություն է ցուցաբերել տուժած ընտանիքներին։ Նրա անմիջական ջանքերով բազմաթիվ տեղահանված ընտանիքներ ապահովվել են կացարանով, սննդով և անհրաժեշտ պարագաներով՝ ստանալով հոգևոր և նյութական աջակցություն։

Архиепископ Абраам Мкртчян (в миру Геворг) является выдающимся представителем Иерархического Престола Армянской Апостольской Церкви, теологом и благотворителем. Своей многолетней деятельностью он внес неоценимый вклад в духовно-культурное возрождение Сюникской и Вайоцдзорской епархий, а также в развитие родного села Ринд.
Ранние годы и образование
Родился 27 ноября 1961 года в селе Ринд Ехегнадзорского района в семье Мкртича Мкртчяна. Он происходит из рода Курехянов села Ринд. Его отчий дом и сегодня стоит в родном селе.
Начальное образование получил в средней школе Ринда (1968-1978 гг.). Стремление к знаниям и духовное призвание привели его в Первопрестольный Святой Эчмиадзин, где с 1982 по 1986 год он обучался в Духовной семинарии Геворгян. Окончил семинарию с отличием, защитив дипломную работу на тему «Сюникский Престол во время правления Орбелянов», что уже тогда свидетельствовало о его научных интересах. Для углубления знаний в 1989-1992 гг. продолжил обучение на филологическом факультете Ереванского государственного университета.
Духовное служение и церковные степени
Духовный путь владыки Абраама был стремительным и плодотворным:
- 1986 г. рукоположен во диаконы архиепископом Гусиком Сантуряном.
- 1987 г. рукоположен в иеромонахи архиепископом Нерсесом Позапаляном.
- 1989 г. получил четыре степени частного вардапетства (доктора богословия) от епископа Анании Арабаджяна.
- 1996 г. рукоположен во епископы Католикосом Всех Армян Гарегином I.
- 2013 г. удостоен титула Архиепископа Патриаршим Кондаком Католикоса Всех Армян Гарегина II.
Миссия епархиального главы
Архиепископ Абраам Мкртчян внес огромный вклад в церковное строительство и восстановление духовной жизни в южных регионах Армении.
1993-2010 гг. был главой реорганизованной Сюникской епархии. В эти годы его усилиями были открыты десятки церквей, основаны воскресные школы и молодежные союзы.
С 10 декабря 2010 года по 16 марта 2023 года являлся главой (предводителем) Епархии Вайоц Дзора.
Научная и педагогическая деятельность
Параллельно с духовным служением владыка развернул активную научную деятельность. В разные годы преподавал в семинарии Геворгян, работал секретарем, а затем директором редакции официального журнала «Эчмиадзин». Автор ряда богословских и исторических трудов, среди которых:
- «Преддверие христианского образования»
- «Толкования молитвы “Отче наш” по Григору Татеваци» (вардапетская диссертация)
- «Страницы из истории Сюникского Престола»
- «Сюникский митрополичий престол» (кандидатская диссертация, 2006 г.)
Вклад в развитие села Ринд и общины
В центре деятельности архиепископа Абраама всегда находилось его родное село — Ринд. Его инициативы коренным образом изменили социально-экономический и культурный облик села.
Строительство водопровода в Ринде (1997 г.)
Одним из самых значимых достижений стало создание оросительной сети села Ринд. В 1997 году, используя свои личные связи и авторитет, он инициировал проведение оросительной воды по трубам из ущелья Нораванк, от часовни Святого Фоки, в Ринд. Благодаря этому стратегическому проекту некогда засушливые земли превратились в зеленые угодья, что дало толчок развитию сельского хозяйства. На церемонии открытия водопровода по приглашению владыки присутствовал приснопамятный Католикос Всех Армян Гарегин I, что стало историческим событием для села.
Поддержка образования
Оставаясь верным принципу «Наука и Вера», владыка активно поддерживает образование молодежи региона. Под его покровительством в городе Ехегнадзор действуют курсы подготовки учеников и изучения языков, куда для преподавания приглашаются именитые профессора ведущих вузов Еревана. Заботясь о сельских детях, он выделил бесплатный транспорт для их безопасного проезда из сел в образовательные центры.
Помощь Арцаху
Владыка Абраам неизменно стоит рядом с Арцахом и его народом. Во время арцахских войн и последующих депортаций он оказывал деятельную помощь пострадавшим семьям. Благодаря его личным усилиям многие семьи переселенцев были обеспечены жильем, продовольствием и предметами первой необходимости, получая как духовную, так и материальную поддержку.