Ռինդի պատմությունը հարուստ է հերոսական դրվագներով, սակայն դրանց մեջ առանձնանում է մի կերպար, որի անունը հոմանիշ է դարձել ֆիզիկական անհավանական ուժի, բնածին ռազմական տաղանդի և հայրենիքին անմնացորդ նվիրումի։ Խոսքը դաշնակցական ֆիդայի Մհերի մասին է՝ Ռինդեցի Մկրտիչի որդին, Բալինի թոռը, Մելիք-Սաֆարի ծոռը։
Լինելով Վայոց ձորի հրամանատարական խմբի անդամ, Յապոնի և Անդրանիկի զինակիցը՝ Մհերը իր հետքն է թողել ազգային-ազատագրական պայքարի պատմության մեջ։ Սակայն չոր փաստերից զատ, շատ ավելի խոսուն են ժամանակակիցների վկայությունները։
Ստորև ներկայացնում եմ բացառիկ հուշեր Մհերի մասին, որոնք գրի է առել Հայաստանի Առաջին Հանրապետության ինքնապաշտպանության ուժերի վարիչ, ականավոր ռազմական գործիչ Արշալույս Աստվածատրյանը։ Նյութը տպագրվել է «Հայրենիք» ամսագրի 1949 թվականի հոկտեմբերի համարում։
Բնածին մարտիկը
Աստվածատրյանը Մհերին հիշում է որպես Վայոց ձորի կամավոր զինվորների մեջ եզակի երևույթի՝ թե՛ իր հոգեկան հատկանիշներով, թե՛ արտաքին տեսքով։ Համեմատելով նրան ժամանակի այլ հայտնի ֆիդայիների՝ էրդափինցի Ալեքսանների կամ մալիշկեցի Խեչոյի հետ, հեղինակը նշում է.
«Մհերը մի բան աւելի էր: Նա, եթէ կարելի է այսպէս ասել, ինքնաբոյս, ինքնածին, բնածին մարտիկ էր: Քիչ բան ունէր դրսից, շրջապատից ստացած: Ամէն ինչ բխում էր իր ներքին էութիւնից: Այն տպաւորութիւնն ունէի, որ բացատրութիւնների կարիք չունէր. մի ակնարկից հասկանում էր թէ ե՞րբ, ի՞նչ եւ ի՞նչպէս պէտք է անել: Այդպիսիների մասին մեր գիւղացիք ասում էին՝ «թելին տաս կը հասկանայ»»։
Ֆիզիկական ուժն ու համեստությունը
Մհերի արտաքինը ահռելի տպավորություն էր թողնում։ Աստվածատրյանը գրում է, որ նրան տեսնելիս մտքով անցել է, թե հայտնի «Որսորդ Ավոյի Մհերը ոչինչ է եղել իր համեմատությամբ»։
«Այժմ էլ չեմ կարողանում զսպել իմ ժպիտը, երբ յիշում եմ Մհերի փոքրահասակ ու նրբակազմ կնոջը, որ ամուսնոյն նայելիս՝ գլուխը վեր էր թեքում այնպէս, ինչպէս սովորաբար մարդս կ՝անի՝ բարձր ծառի գագաթը նայելիս: Բարձրահասակ ու թիկնեղ ֆիզիքական անխորտակելի ուժի մարմնացումն էր Մհերը»:
Սակայն այս հսկան զարմացնում էր իր համեստությամբ։ Ի տարբերություն շատերի, ովքեր գիտեին իրենց «արժեցնել» ըստ հանգամանքների, Մհերը գործի մեջ առաջինն էր, իսկ գործից դուրս՝ սովորական գյուղացի։ Գյուղացիները պաշտում էին նրան՝ համարելով Ռինդի պարծանքը։
Ռինդի անվտանգության երաշխավորը
Ռինդը գտնվում էր հայկական և թրքական գիւղերը բաժանող վերջին գծի վրա և վտանգի դեպքում առաջինն էր հարձակման ենթարկվելու։ Թեև հարևան Աղավնաձոր և Արփա (Արենի) գյուղերը պատրաստ էին օգնության հասնել, բայց ռինդեցիների համար Մհերի ներկայությունը ամենագլխավոր երաշխիքն էր։
Սակայն, Մհերն այն օրերին ոչ գյուղացիներին էր պատկանում, ոչ էլ իրեն. նա տեղական կազմակերպության տրամադրության տակ էր և ուղարկվում էր այնտեղ, ուր հարկավոր էր նկատվում:
«Հայ-թրքական ընդհարումների ժամանակ Մհերը, միայնակ, մի ամբողջ խմբի արժէք ունէր իւրայինների աչքում: Եւ երբ նա գիւղումն էր, համագիւղացիք հանգիստ էին: Իսկ երբ նա բացակայում էր, Ռինդը իրեն վտանգուած էր համարում»:
Դեռ մինչև բուն կռիվների սկսվելը, հայկական կողմը զենքի խիստ պակաս ուներ։ Ամբողջ Վայոց ձորում կար ընդամենը 5 պետական հրացան։ Թշնամուն զսպելու համար տեղական գործիչները դիմում էին խորամանկության՝ ստեղծելով ֆիդայական մեծ ջոկատների պատրանք։
«Տեղական ընկերների հետ պարզապէս դերասանութիւն էինք անում հարեւան թուրքերի վրայ տպաւորութիւն ձգելու համար… կազմել էինք մի ձիաւոր խումբ եափունջիներով, ծոպաւոր փափախներով, որի մի մասը զինել ձեռքի տակ ունեցած հրացաններով եւ որը ուշ երեկոները սրարշաւ քշում-անցնում էր թրքական գիւղերի մօտով ու անհետանում խաւարում…»:
Սա աշխատում էր. հաջորդ օրը թուրքերը գալիս էին հայկական գյուղեր՝ հավատացնելու իրենց «բարիդրացիական» տրամադրությունների մասին։
Զենքի տեղափոխումն ու վտանգավոր խաչմերուկը
Շուտով Վայոց Ձորի կոմիտեն մարդ է ուղարկում Երևան՝ զենք բերելու։ Հաջողվում է ձեռք բերել հրացաններ և փամփուշտներ։ Վերադարձի ճանապարհին, երբ զենքով բեռնված խումբը պետք է անցներ թուրքական գյուղերի միջով, ստեղծվում է օրհասական վիճակ։
Աստվածատրյանը որոշում է ձիով առաջ ընկնել, հասնել Ռինդ և զգուշացնել Մհերին, որպեսզի նա ընդառաջ գա և ապահովի զենքի անցումը վտանգավոր հատվածով։
«Երբ բաւական մօտեցել էի վտանգաւոր տեղին, նկատեցի, որ ճանապարհը ճիւղաւորւում էր: Հասկացայ, որ մէկը տանում էր դէպի թրքական գիւղը, իսկ միւսը՝ դէպի Ռինդ… Խնդիրը լուծեց ձիս՝ վստահութեամբ վերցնելով դէպի ձախ ընկած լուրը տանող ուղին»:
Ձին սխալվում է։ Աստվածատրյանը գնում է ուղիղ դեպի թշնամու գյուղը։ Ընկերները հետևից գոռում են, զգուշացնում։ Այդ պահին նրան նկատում է մի թուրք պատանի։ Աստվածատրյանը ռուսերենով խաբում է, թե գնում է Քեշիշ-քենդ (Եղեգնաձոր) և սխալվել է ճանապարհը, ապա սրարշավ փախչում դեպի Ռինդ։ Պատանին վազում է գյուղ՝ լուր տալու։
Հասնելով Ռինդ՝ Աստվածատրյանը կանգ է առնում Մհերի տան դիմաց։ Մհերը տանն էր։
«Վայրկեանապէս հասկացաւ թէ բանն ինչումն է ու, մի ահագին մահակ առնելով, դուրս թռաւ տանից: Մի վայրկեան եւս, եւ մի քանի հոգի հետն առնելով՝ դուրս թռան գիւղից՝ դէպի մերոնք»:
Բարեբախտաբար, հայկական խումբը հասցրել էր անցնել վտանգավոր գիծը, իսկ թուրքերը ուշացել էին։ Սկսվել էր լեզվակռիվ, որը, սակայն, վերջանում է Մհերի հայտնվելով։ Կռվի մեջ մտնել պատրաստվող թուրքերն անմիջապես զգում են պահի լրջությունը և հետ են քաշվում, երբ հեռվից տեսնում են Մհերին։ Նրանք լավ գիտեին Մհերի ուժը։
«Լեզուակռիւը վերջացել էր Մհերի երեւալով: Թուրքերը խոհեմօրէն յետ էին դարձել: Զէնքերը պահ տուինք Մհերին եւ շարունակեցինք մեր ճանապարհը»:
Արշալույս Աստվածատրյանը իր հուշերը եզրափակում է Մհերի կերպարի գնահատմամբ։ Նա նշում է, որ այդ ժամանակ Մհերը կլիներ 20 տարեկան։
«Այն ժամանակ Մհերը կը լինէր քսան տարեկան: Կասկած չունեմ, որ ինչ որ էր քսան տարեկան հասակում, նոյնն էլ մնացել է թեւակոխելով եօթերորդ տասնամեակը, այսինքն՝ շինական պարզ ու անարատ հոգով ու մեծ զգացումով՝ դէպի իր հայրենիքը, դէպի իր ազգը… Բանտարկել-պատժել Մհերի պէս մարդկանց, կնշանակէ դաւել հայրենիքի եւ ազգի դէմ: Այն ձեռքը, որ բարձրանում է Մհերի կամ նրա նմանների վրայ, հայի ձեռք չէ։»:

История Ринда богата героическими эпизодами, но среди них выделяется одна фигура, чье имя стало синонимом невероятной физической силы, врожденного воинского таланта и беззаветной преданности родине. Речь идет о дашнакском фидаи Мгере — сыне Мкртича из Ринда, внуке Балина и правнуке Мелик-Сафара.
Будучи членом командной группы Вайоц Дзора и соратником Япона и Андраника, Мгер оставил свой след в истории национально-освободительной борьбы. Однако, помимо сухих фактов, гораздо красноречивее свидетельства современников.
Ниже я представляю исключительные воспоминания о Мгере, записанные Аршалуйсом Аствацатряном, командующим силами самообороны Первой Республики Армения и видным военным деятелем. Этот материал был опубликован в октябрьском номере журнала «Айреник» за 1949 год.
Прирожденный воин
Аствацатрян вспоминает Мгера как уникальное явление среди солдат-добровольцев Вайоц Дзора, отличавшееся как душевными качествами, так и внешним видом. Сравнивая его с другими известными фидаи того времени, такими как Алексаны из Эрдапина или Хечо из Малишки, автор отмечает:
«Мгер был чем-то большим. Он был, если можно так выразиться, самородком, прирожденным воином. Мало что он приобрел извне, от окружения. Все исходило из его внутренней сущности. У меня было впечатление, что он не нуждался в объяснениях: с одного взгляда он понимал, когда, что и как нужно делать. О таких наши крестьяне говорили: “Дай ему нитку, и он поймет всю суть”».
Физическая сила и скромность
Внешность Мгера производила огромное впечатление. Аствацатрян пишет, что при виде него у него промелькнула мысль, что знаменитый «Мгер Охотника Аво» был ничем по сравнению с ним.
«И сейчас я не могу сдержать улыбку, вспоминая миниатюрную и хрупкую жену Мгера, которая, глядя на мужа, запрокидывала голову так, как обычно делает человек, глядя на верхушку высокого дерева. Высокий и широкоплечий, Мгер был воплощением несокрушимой физической силы».
Однако этот великан удивлял своей скромностью. В отличие от многих, кто умел «набивать себе цену» в зависимости от обстоятельств, Мгер был первым в деле, а вне службы — обычным крестьянином. Сельчане боготворили его, считая гордостью Ринда.
Гарант безопасности Ринда
Ринд находился на последней черте, разделявшей армянские и турецкие села, и в случае опасности первым подвергся бы нападению. Хотя соседние села Агавнадзор и Арпа (Арени) были готовы прийти на помощь, для риндцев присутствие Мгера было главной гарантией.
Однако в те дни Мгер не принадлежал ни сельчанам, ни самому себе; он находился в распоряжении местной организации, и его направляли туда, где в нем была наибольшая нужда.
«Во время армяно-турецких столкновений Мгер в одиночку стоил целого отряда в глазах своих. И когда он был в селе, односельчане были спокойны. Но когда он отсутствовал, Ринд считал себя в опасности».
Еще до начала активных боев армянская сторона испытывала острую нехватку оружия. Во всем Вайоц Дзоре было всего 5 казенных винтовок. Чтобы сдержать врага, местные деятели прибегали к хитрости, создавая иллюзию больших отрядов фидаи.
«С местными товарищами мы просто разыгрывали спектакль, чтобы произвести впечатление на соседних турок… Мы создали конную группу в бурках и папахах, часть которой вооружили имевшимися под рукой ружьями. Поздними вечерами они галопом проносились мимо турецких сел и исчезали в темноте…»
Это работало. На следующий день турки приходили в армянские села, чтобы заверить в своих «добрососедских» намерениях.
Перевозка оружия и опасный перекресток
Вскоре комитет Вайоц Дзора отправил человека в Ереван за оружием. Удалось достать винтовки и патроны. На обратном пути, когда группе с грузом оружия нужно было пройти через турецкие села, возникла критическая ситуация.
Аствацатрян решил поскакать вперед, добраться до Ринда и предупредить Мгера, чтобы тот вышел навстречу и обеспечил проход оружия через опасный участок.
«Когда я достаточно приблизился к опасному месту, заметил, что дорога разветвляется. Я понял, что одна ведет к турецкому селу, а другая — в Ринд… Проблему решил мой конь, уверенно выбрав путь, ведущий влево».
Конь ошибся. Аствацатрян ехал прямо к вражескому селу. Товарищи кричали сзади, предупреждая его. В этот момент его заметил турецкий подросток. Аствацатрян по-русски соврал, что едет в Кешиш-кенд (Ехегнадзор) и ошибся дорогой, после чего галопом помчался в сторону Ринда. Подросток побежал в село сообщать новость.
Добравшись до Ринда, Аствацатрян остановился у дома Мгера. Мгер был дома.
«Он мгновенно понял, в чем дело, и, схватив огромную дубину, вылетел из дома. Еще мгновение, и, взяв с собой несколько человек, они выскочили из села навстречу нашим».
К счастью, армянская группа успела пересечь опасную черту, а турки опоздали. Началась словесная перепалка, которая, однако, закончилась с появлением Мгера. Готовые вступить в бой турки сразу почувствовали серьезность момента и отступили, увидев издалека Мгера. Они хорошо знали его силу.
«Словесная перепалка закончилась появлением Мгера. Турки благоразумно повернули назад. Мы передали оружие на хранение Мгеру и продолжили наш путь».
Аршалуйс Аствацатрян завершает свои воспоминания оценкой личности Мгера, отмечая, что в то время Мгеру было около 20 лет.
«В то время Мгеру было бы двадцать лет. Не сомневаюсь, что каким он был в двадцать лет, таким и остался, разменяв седьмой десяток, — то есть с простой и чистой крестьянской душой и великим чувством к своей родине, к своей нации… Сажать в тюрьму или наказывать таких людей, как Мгер, означает совершать предательство против родины и нации. Рука, которая поднимается на Мгера или подобных ему, — это не рука армянина».