Ռինդի հարսանիքները 19-րդ դարում
Ամեն մի բնակավայրի իրական դիմագիծը երևում է ոչ միայն նրա քարեղեն հուշարձաններում, այլև այն սովորույթներում ու ծեսերում, որոնք դարերով ուղեկցել են մարդկանց իրենց կյանքի ամենակարևոր հանգրվաններում։ Ռինդ գյուղի պատմական անցյալը ուսումնասիրելիս առանձնահատուկ տեղ են գրավում հարսանեկան ավանդույթները։
Այս հոդվածը գրելիս օգտվել եմ ազգագրագետ Երվանդ Լալայանի 1906 թվականին տպագրված «Վայոց ձոր. Ազգագրութիւն» արժեքավոր հանդեսի, Ռինդ գյուղի չափաբերական մատյանների և տարբեր տարիների կամերալ ցուցակագրման տվյալների նյութերից։ Տարեցների բանավոր հիշողություններն այս պարագայում բավարար չէին կարող լինել, քանզի դրանք լավագույն դեպքում կարող էին փոխանցել միջնորդավորված, երեք սերունդ առաջ կատարված իրադարձությունների արձագանքները։ Ստորև ներկայացված է 19-րդ դարից մինչև 20-րդ դարի սկիզբ Ռինդում ձևավորված ընտանեկան և հարսանեկան մշակույթի վավերական պատկերը։
Ամուսնության տարիքն ու ընտրությունը
19-րդ դարում Ռինդում աղջիկներին ամուսնացնում էին հիմնականում 13-ից 17, իսկ տղաներին՝ 16-ից 35 տարեկան հասակում։ Ավելի վաղ ամուսնության դեպքեր գրեթե չեն գրանցվել, ինչն ուներ երկու հիմնական պատճառ. նախ, լեռնային բնաշխարհագրական պայմաններում ֆիզիկական հասունացումը վրա էր հասնում հենց այս տարիքային շեմին։ Երկրորդ՝ ի տարբերություն Հայկական լեռնաշխարհի այլ շրջանների, որտեղ հաճախ մանկահասակ աղջիկներին պսակում էին օտար բռնակալների (թուրքի կամ սարդարի) հարեմներն ընկնելու վտանգից փրկելու համար, Ռինդում և Վայոց ձորում ընդհանրապես տիրում էր համեմատաբար ավելի ազատ և պաշտպանված մթնոլորտ։ Այդուհանդերձ, 19-րդ դարի չափանիշներով 18 տարին բոլորած աղջիկն արդեն «պառաված» էր համարվում։
Ամուսինը, գրեթե առանց բացառության, ավելի տարեց էր լինում կնոջից՝ սովորաբար 5-ից 15 տարով։ Խիստ հազվադեպ էր պատահում, որ այրիացած տղամարդը կնության առներ դեռահաս աղջկա, կամ այրի կինն ամուսնանար ամուրի երիտասարդի հետ։
Խնամիական կապեր հաստատվում էին բացառապես հայերի հետ։ Մեծամասամբ ամուսնությունները կնքվում էին հենց գյուղի ներսում։ Արտագյուղական կապերի դեպքում առաջնահերթությունը տրվում էր ամենամոտ հարևանին՝ Աղավնաձորին, ապա՝ Արփային (ներկայիս Արենիին) և Խաչիկին։ Հիշատակություններ կան նաև Գնիշիկ գյուղի հետ խնամիության մասին։ Այս բոլոր բնակավայրերի բնակիչները համարվում էին Վայոց ձորի տեղաբնիկներ՝ «հին հայեր», որոնց լեզուն էլ ժողովուրդն անվանում էր «հին հայերեն»։
Այլադավանների հետ ցանկացած կապ խստորեն դատապարտվում ու պախարակվում էր ոչ միայն ծնողների և հոգևորականության, այլև ողջ համայնքի կողմից։ Այս անհանդուրժողականության ցայտուն վկայությունն է Խաչիկ գյուղում տեղի ունեցած դեպքը, երբ մի քուրդ փախցնում է Ամիրզադայի աղջկան և անցնում Տաճկահայաստան։ Խաչիկցիները չեն հաշտվում նախատինքի հետ. նախ սպանում են այդ քրդի բարեկամներից մեկին, այնուհետև հատում են սահմանը, Վանում գտնում են փախցնողին ու աղջկան և սպանում երկուսին էլ։
Ուշագրավ է նաև ռինդեցիների վերաբերմունքը 19-րդ դարում Վայոց ձոր գաղթած այլ հայերի նկատմամբ։ Ռնդեցիները խուսափում էին իրենց աղջիկներին կնության տալ գաղթականներին, պատճառաբանելով, թե նրանք «վատ են հարս պահում, շատ են ճնշում ու չարչարում»։ Սակայն, հակառակը միանգամայն ընդունելի էր. նրանք սիրով աղջիկ էին ուզում գաղթականներից՝ համոզված լինելով, որ իրենց տանը հարսն ավելի լավ և գոհունակ կյանքով կապրի։
Խնամախոսություն և Նշանդրեք
Ամուսնության որոշումը հնում բացառապես ծնողների մենաշնորհն էր։ Ընտրությունը կատարելիս մեծ ուշադրություն էին դարձնում գենետիկային ու դաստիարակությանը. աղջիկ ընտրելիս նայում էին նրա մորը, իսկ տղայի դեպքում՝ հոր արժանիքներին։ Իդեալական էին համարվում «հալալ կաթնակեր» հարսնացուն և «հոր որդի» փեսացուն։ Միայն 19-րդ դարի վերջին և 20-րդ դարի սկզբին սկսեցին հաշվի առնել նաև երիտասարդների կամքը. երբեմն մայրը թաքուն հարցնում էր որդուն, թե արդյոք նա սրտով հավանած աղջիկ ունի։
Թեև աղջիկ փախցնելու դեպքեր ևս արձանագրվել են, հիմնական և ընդունված ճանապարհը խնամախոսությունն էր։ Նախքան պաշտոնապես աղջկա ձեռքը խնդրելը, միջնորդների միջոցով փորձում էին հող նախապատրաստել և հասկանալ ընտանիքի տրամադրվածությունը։ Ապա տղայի հորեղբայրը կամ մորեղբայրը (բայց երբեք ոչ հայրը) գնում էր աղջկա տուն։
Առաջարկը հնչում էր ավանդական բանաձևերով. «Եկել ենք ձեր [անունը] աղջկան ուզենք մեր [անունը] տղին» կամ ավելի փոխաբերական՝ «Եկել ենք ձեր տանից մի ճրագ տանենք»։ Որքան էլ աղջկա ծնողները համաձայն լինեին, միանգամից խոսք չէին տալիս՝ պահպանելով «գնալ-գալու» արարողակարգը։ Մերժելիս էլ քաղաքավարի էին լինում. «Էս տարի կարալ չենք տալ, հացերնիս պագաս ա»։ Հատկանշական է, որ մինչև վերջնական համաձայնությունը աղջկա ընտանիքը խնամախոսներին ոչինչ չէր հյուրասիրում (չնայած հայտնի հյուրընկալությանը), քանի որ գործում էր չգրված օրենքը. «Եթե էլչուն հաց տաս, բդի աղջիկդ էլ տաս»։
Համաձայնությունը ստանալուն պես խնամախոսները հանում էին իրենց հետ բերած օղին, և կնքվում էր նախնական դաշինքը։ Նույն օրվա երեկոյան տղայի հարազատները (այդ թվում՝ կանայք) գալիս էին աղջկա տուն։ Այստեղ տղայի կողմի ամենատարեց տղամարդը պաշտոնապես խնդրում էր աղջկա ձեռքը նրա ընտանիքի ավագից, և ստանում էր սպասված պատասխանը. «Տա՛ր, խերը տես»։ Հնչում էին օրհնանքներ ու բարեմաղթանքներ. «Աստված շնորհավոր անի, Աստված բարի վայելում տա, ամեն ազաբին էլ արժանացնի»։ Տղայի կողմը արծաթե մատանի և գլխաշոր էր փոխանցում հարսի մորը։ Այս ամբողջ արարողությանը՝ նշանդրեքին, ո՛չ հարսնացուն (որն այդ ժամանակ գնում էր բարեկամի տուն), ո՛չ էլ փեսացուն ներկա չէին լինում։
Բարգեահը և Երեստեսնուկը
Նշանդրեքից օրեր անց տղայի ծնողները հավաքում էին ազգականներին ու քահանային, և փոքրիկ խնջույքից հետո ուղևորվում հարսնացուի տուն։ Նրանք դատարկաձեռն չէին գնում. տանում էին մրգեր, կերակուրներ, թոնրում խորոված գառ կամ ուլ (խրով), մի գլուխ շաքար և հարսի համար նախատեսված հանդերձանք։ Այս ծեսը կոչվում էր բարգեահ։
Խնջույքի ժամանակ բերված «խրովը» դրվում էր երեցփոխի առաջ, ով այն բաժանում էր սեղանակիցներին։ Ընթրիքից հետո տեղի էր ունենում հուզիչ մի պահ՝ երեստեսնուկը։ Հարսնացուն, որի դեմքը ծածկված էր նշանդրեքին բերված գլխաշորով, մոտենում էր հյուրերին և համբուրում քահանայի ձեռքը։ Հարազատներն այս ընթացքում նվերներ էին տալիս, որոնք հրապարակավ հայտարարվում էին և հանձնվում հարսի հորը։ Հայրն իրավունք չուներ ծախսելու այդ նվիրատվությունները. դրանք հարսի սեփականությունն էին և հետագայում օժիտի հետ տրվում էին նրան։
Միայն այս ամենից հետո փեսացուն իրավունք էր ստանում գաղտնի այցելել հարսնացուին։ Նա մրգերով գիշերը գնում էր զոքանչի մոտ, ով թաքուն ընդունում էր նրան, հյուրասիրում ձվածեղով և թույլ տալիս տեսնել աղջկան։ Ժամանակի ընթացքում այս խիստ ծածուկ հանդիպմանը փոխարինելու եկավ պաշտոնական «փեսականչը»։
Նշանված շրջանը կարող էր տևել վեց ամսից մինչև երեք տարի։ Այս ընթացքում բոլոր մեծ տոներին (Տեառնընդառաջ, Բարեկենդան, Ծաղկազարդ, Զատիկ, Համբարձում, Վարդավառ) խնամիները միմյանց նվերներ՝ «հարսնեփայ» կամ «փեսափայ» էին ուղարկում։
Քավորի դերը և նախահարսանեկան ծեսերը
Ռինդում քավորությունը սրբազան և անքակտելի ինստիտուտ էր։ Քավորը տոհմական էր, և այն կարող էր փոխվել միայն մեկ դեպքում՝ եթե քավորի ընտանիքում արու ժառանգ չէր լինում։ Այսօր էլ գյուղում կան ընտանիքներ, որոնք սերնդեսերունդ պահպանել են իրենց տոհմական քավորությունը։
Հարսանիքին նախորդող օրերն աչքի էին ընկնում յուրօրինակ արարողություններով.
Շորձևեք: Հարսանիքից օրեր առաջ փեսացուի մայրը հավաքում էր կանանց, հյուրասիրում, ապա ցուցադրում այն կտորը, որից պետք է կարվեր հարսանեկան զգեստը։ Կտորը վստահում էին մի «հաջողակ» կնոջ։ Նա մկրատը դնում էր կտորին, բայց հրաժարվում էր կտրել՝ դժգոհելով, թե մկրատը բութ է, մինչև որ փեսայի մորից և մյուս կանանցից նվերներ չէր ստանում։ Նույն սկզբունքով հինգշաբթի օրն ընտրում էին նաև հաջողակ «ալյուր մաղող» կնոջը։
Շորձևեքի օրը փեսացուն քավորի և քահանայի հետ այցելում էր գյուղի սգավոր տները։ Քահանան աղոթք էր կարդում, քավորը գինի էր բաժանում ու մխիթարանքի խոսքեր ասում, իսկ փեսացուն սգավորներին պաշտոնապես հրավիրում էր իր հարսանիքին՝ խնդրելով նրանց դուրս գալ սգից։
Գինեթափեք (Կարասթափեք). Հարսանիքին նախորդող հինգշաբթի երեկոյան փեսացուի տանը հավաքվում էին տղամարդիկ։ Ընտրվում էր մառանապետ, ում վստահվում էր խմիչքի և մթերքի տնօրինումը, և սեղանապետ (թամադա), ով ոչ միայն ղեկավարում էր կենացները, այլև ողջ արարողակարգը։
Բուն Հարսանիքը
Ուրբաթ կեսօրին թամադայի հրահանգով «կանչողները» դհոլ-զուռնայի նվագակցությամբ շրջում էին փողոցներով և գյուղացիներին հրավիրում հարսանիքի։ Այնուհետև թամադան ժողովրդից թույլտվություն էր խնդրում մորթել փեսայի հոր եզը։ Հետաքրքիր է, որ հարսանեկան ցանկացած գործողությունից առաջ (մորթել, մաղել, խառնել) ձևականորեն հայտնում էին, թե գործը չի ստացվում, մինչև որ նվերներ կամ դրամ չէին ստանում։
Շաբաթ առավոտյան դհոլ-զուռնան ազդարարում էր «Սահարի» եղանակը։ Խմում էին խնամիների, թագավորի (փեսայի) ու թագուհու (հարսի) և հարս բերողների՝ շոշբիների կենացները։ Փեսացուի կրծքին կարմիր թաշկինակ էին կապում, և հարսբերողները, պարելով ու հրացաններ արձակելով, ուղևորվում էր հարսնացուի տուն։ Փեսացուի ծնողները մնում էին տանը։
Հարսնացուի տանը, որտեղ նույնպես ճաշկերույթ էր, մատուցվում էր միայն գինի։ Քահանան օրհնում էր հարսի հանդերձանքը և եկեղեցու համար գումար (խաչհամբյուր) հավաքում։ Մինչ հարսը հագնվում էր, նրա հարազատներից մեկը կանաչ թաշկինակ էր կապում փեսացուի կրծքին. այսպես փեսան դառնում էր «կարմիր-կանաչ»։ Տղայի կողմի ծերունիներից մեկը դուրս էր բերում հարսին և կանգնեցնում փեսայի կողքին։ Քահանայի օրհնությունից հետո ժողովուրդը, խստորեն պահպանելով դասավորությունը (թագավորի աջին՝ քավորը, ձախին՝ ազաբ բաշին, թագուհու աջին՝ հարսնաքույրը, ձախին՝ հարսնեղբայրը), շարժվում էր դեպի եկեղեցի՝ պսակադրության։
Կիրակի օրը նորապսակներին տանում էին փեսայի տուն (այս անգամ արդեն թագավորի հայրն էր ուղեկցում նրանց)։ Տուն մտնելիս նրանք անցնում էին քավորի սրի տակով։ Հարսն առանձնանում էր մի սենյակում, որտեղ նրա տեղում նստած էր լինում մի փոքրիկ տղա։ Որպեսզի երեխան տեղը զիջեր, հարսը նրան մի զույգ գուլպա էր նվիրում։
Հարսանիքին հաջորդող օրերն ունեին իրենց խիստ կանոնակարգը.
Երկուշաբթի (Խաշի օր). Փեսայի տանը հավաքվում էին միայն տղամարդիկ՝ խաշ ուտելու։
Երեքշաբթի և Չորեքշաբթի. Այս օրերին ընտանիքը զբաղված էր հյուրերին ճանապարհելով, գյուղից հավաքված սպասքը վերադարձնելով և տունը մաքրելով։ Այս ողջ ընթացքում հարսը գիշերում էր հարսնաքրոջ հետ։
Չորեքշաբթի երեկոյան. Հրավիրվում էր քահանան, ով օրհնությամբ քանդում էր փեսայի «կանաչ-կարմիրը», ինչից հետո միայն նորապսակները կարող էին մտնել առագաստ։ Առավոտյան նրանց մատուցում էին մեղրով ձվածեղ և խավիծ։
Ութ օր անց (Գլուխլվա). Հարսի մայրը բարեկամուհիների հետ գալիս էր աղջկա նոր տուն՝ բերելով նրա մնացած զգեստները, գաթա, հալվա և նվերներ։
Ռինդի հարսանեկան յուրաքանչյուր ծես, երգ ու շարժում իր մեջ կրում էր դարերի խորությունից եկող իմաստություն, ընտանիքի ամրության հանդեպ հավատ և համայնքային անքակտելի համերաշխություն։ Այս ավանդույթներն են, որ հարյուրամյակներ շարունակ կռել են վայոցձորցու անկոտրում ոգին ու ազգային նկարագիրը։

Weddings in Rind in the 19th Century
The true face of every settlement is visible not only in its stone monuments but also in the customs and rituals that have accompanied its people through the most important milestones of their lives for centuries. When studying the historical past of Rind village, wedding traditions hold a special place.
This article was written using materials from the valuable ethnographic journal “Vayots Dzor: Ethnography” published by ethnographer Yervand Lalayan in 1906, the parish registers of Rind village, and data from cameral censuses of various years. Oral memories of the elderly could not be sufficient in this case, as at best, they could only convey the mediated echoes of events that took place three generations ago. Below is an authentic picture of the family and wedding culture formed in Rind from the 19th century to the beginning of the 20th century.
Marriage Age and Selection
In the 19th century in Rind, girls were married mostly between the ages of 13 and 17, and boys between 16 and 35. Cases of earlier marriages were almost unrecorded, which had two main reasons: first, in the harsh mountainous geographical conditions, physical maturation was reached exactly at this age threshold. Second, unlike other regions of the Armenian Highlands, where underage girls were often married off to save them from the danger of falling into the harems of foreign tyrants (Turks or Sardars), a relatively freer and more protected atmosphere prevailed in Rind and Vayots Dzor in general. Nevertheless, by 19th-century standards, a girl who had reached the age of 18 was already considered an “old maid.”
Almost without exception, the husband was older than the wife, usually by 5 to 15 years. It was extremely rare for a widower to marry a teenage girl, or a widow to marry an unmarried young man.
In-law relationships were established exclusively with Armenians. Mostly, marriages were concluded within the village itself. In the case of inter-village ties, priority was given to the closest neighbor, Aghavnadzor, followed by Arpi (present-day Areni) and Khachik. There are also records of intermarriage with the village of Gnishik. The inhabitants of all these settlements were considered the indigenous people of Vayots Dzor—”old Armenians,” and their dialect was called “old Armenian” by the people.
Any relationship with people of other faiths was strictly condemned and censured not only by parents and the clergy but also by the entire community. A striking testimony to this intolerance is an incident in Khachik village, where a Kurd kidnapped Amirzada’s daughter and crossed into Turkish Armenia. The people of Khachik did not accept the disgrace: first, they killed one of the Kurd’s relatives, then crossed the border, found the kidnapper and the girl in Van, and killed them both.
The attitude of Rind’s residents towards other Armenians who migrated to Vayots Dzor in the 19th century is also noteworthy. The people of Rind avoided giving their daughters in marriage to the migrants, arguing that they “keep brides poorly, oppress and overwork them.” However, the reverse was perfectly acceptable: they gladly sought girls from the migrants, convinced that the bride would live a better and more content life in their home.
Matchmaking and Betrothal (Nshandreq)
In the past, the decision to marry was solely the monopoly of the parents. When making a choice, great attention was paid to genetics and upbringing: when choosing a girl, they looked at her mother, and for a boy, the father’s merits. A “virtuously raised” bride and a “true son of his father” groom were considered ideal. Only in the late 19th and early 20th centuries did the wishes of the young begin to be taken into account; sometimes a mother would secretly ask her son if he had a girl in his heart.
Although cases of bride kidnapping were recorded, the primary and accepted path was matchmaking. Before officially asking for the girl’s hand, intermediaries tried to prepare the ground and understand the family’s disposition. Then the boy’s paternal or maternal uncle (but never the father) would go to the girl’s house.
The proposal was made with traditional formulas: “We have come to ask for your daughter [name] for our son [name],” or more metaphorically, “We have come to take a spark from your lamp.” No matter how agreeable the girl’s parents were, they would not give their word immediately, maintaining the ritual of “going and coming.” Refusals were also polite: “We cannot give her this year, we are short on bread.” Notably, until final agreement, the girl’s family would not treat the matchmakers to anything (despite their renowned hospitality), as there was an unwritten rule: “If you give bread to the matchmaker, you must give your daughter too.”
Upon receiving agreement, the matchmakers took out the bottle of vodka they had brought, and the preliminary alliance was sealed. That same evening, the boy’s relatives (including women) came to the girl’s house. Here, the oldest man from the boy’s side officially asked for the girl’s hand from the elder of her family, receiving the awaited response: “Take her, may you see goodness.” Blessings and good wishes were spoken: “May God bless them, may God grant a good life, may every bachelor be worthy of this.” The boy’s side handed a silver ring and a headscarf to the bride’s mother. At this entire ceremony—the betrothal (Nshandreq)—neither the bride (who went to a relative’s house at that time) nor the groom was present.
Bargeah and Yeres-tesnuk (Seeing the Face)
Days after the betrothal, the boy’s parents gathered their relatives and the priest, and after a small feast, headed to the bride’s house. They did not go empty-handed: they brought fruits, food, a lamb or kid roasted in the tonir (khrov), a sugar loaf, and garments intended for the bride. This ritual was called Bargeah.
During the feast, the brought “khrov” was placed before the parish warden, who carved and distributed it to the guests. After dinner, a touching moment took place: the yeres-tesnuk. The bride, her face covered with the headscarf brought at the betrothal, approached the guests and kissed the priest’s hand. Relatives gave gifts during this time, which were publicly announced and handed to the bride’s father. The father had no right to spend these gifts; they were the bride’s property and were later given to her with her dowry.
Only after all this did the groom get the right to secretly visit his fiancée. At night, he went to his mother-in-law with fruits; she secretly received him, treated him to an omelet, and let him see the girl. Over time, this strictly secret meeting was replaced by the official “groom-calling” (phesakanch).
The betrothal period could last from six months to three years. During this time, on all major holidays (Candlemas, Lent, Palm Sunday, Easter, Ascension, Vardavar), the in-laws sent each other gifts called harsnepay or phesapay.
The Role of the Qavor (Godfather) and Pre-wedding Rituals
In Rind, the role of the Qavor was a sacred and unbreakable institution. The godfather was hereditary and could only be changed in one case: if there was no male heir in the godfather’s family. Even today, there are families in the village who have maintained their hereditary godfathers from generation to generation.
The days preceding the wedding were marked by unique ceremonies:
Shordzeveq (Dress Cutting): A few days before the wedding, the groom’s mother gathered the women, treated them, and then showed the fabric for the wedding dress. The fabric was entrusted to a “lucky” woman. She would put the scissors on the fabric but refuse to cut, complaining that the scissors were blunt until she received gifts from the groom’s mother and the other women. Using the same principle, a lucky “flour sifter” woman was chosen on Thursday.
On the day of Shordzeveq, the groom, along with the godfather and the priest, visited the mourning houses of the village. The priest read a prayer, the godfather distributed wine and offered words of comfort, and the groom officially invited the mourners to his wedding, asking them to come out of mourning.
Ginetap (Wine Pouring / Karasthapeq): On the Thursday evening preceding the wedding, men gathered at the groom’s house. A Maranapet (cellar master) was chosen, entrusted with managing the drinks and food, and a Tamada (toastmaster), who not only led the toasts but directed the entire ceremony.
The Wedding Proper
On Friday noon, at the tamada’s instruction, the “callers” roamed the streets accompanied by dhol and zurna, inviting the villagers to the wedding. Then the tamada asked the people for permission to slaughter the groom’s father’s ox. Interestingly, before any wedding action (slaughtering, sifting, mixing), they formally claimed it was not working out until they received gifts or money.
On Saturday morning, the dhol-zurna played the “Sahari” melody. They drank toasts to the in-laws, the king (groom) and queen (bride), and the shoshbis (the groom’s party). A red handkerchief was tied to the groom’s chest, and the bride-fetchers, dancing and firing guns, headed to the bride’s house. The groom’s parents stayed home.
At the bride’s house, where there was also a feast, only wine was served. The priest blessed the bride’s attire and collected money for the church (khachhambyur). While the bride was dressing, one of her relatives tied a green handkerchief to the groom’s chest: thus the groom became “red-green.” One of the elders from the boy’s side brought the bride out and stood her next to the groom. After the priest’s blessing, the people, strictly maintaining their formation (the godfather to the right of the king, the azab bashi / best man to the left, the bridesmaid to the right of the queen, the bride’s brother to the left), moved towards the church for the matrimonial crowning.
On Sunday, the newlyweds were taken to the groom’s house (this time accompanied by the king’s father). Upon entering the house, they passed under the godfather’s sword. The bride secluded herself in a room, where a little boy was sitting in her spot. For the child to give up the seat, the bride gifted him a pair of socks.
The days following the wedding had their strict regulations:
Monday (Khash day): Only men gathered at the groom’s house to eat khash.
Tuesday and Wednesday: On these days, the family was busy seeing off guests, returning the collected dishes to the village, and cleaning the house. During this whole time, the bride slept with her bridesmaid.
Wednesday evening: The priest was invited to untie the groom’s “red-green” with a blessing, after which the newlyweds entered the nuptial chamber. In the morning, they were served honey omelet and khavits.
Eight days later (Glukhlva – Head Washing): The bride’s mother came to her daughter’s new home with female relatives, bringing her remaining clothes, gata, halva, and gifts.
Every wedding ritual, song, and movement in Rind carried the wisdom coming from the depths of centuries, faith in the strength of the family, and unbreakable community solidarity. It is these traditions that forged the indomitable spirit and national character of the people of Vayots Dzor for centuries.