Արենի խոշորացված համայնքում անցկացված «Մասնակցային բյուջետավորման» ծրագրի շրջանակներում Ռինդի ներկայացրած նախագիծը գերլարված պայքարում ու քվեարկության արդյունքում ճանաչվել է հաղթող։
Հաղթած նախագծի շրջանակներում 2026 թվականի ընթացքում Ռինդում կկառուցվի նոր, ժամանակակից պուրակ՝ հագեցած մանկական խաղահրապարակով։ Նոր հանգստի գոտին տեղակայված է լինելու գյուղի մարզադաշտի հարևանությամբ՝ դառնալով երեխաների և մեծահասակների ակտիվ ժամանցի ու հանգստի սիրված վայր։
Հիշեցնենք, որ քվեարկության քարոզարշավի ընթացքում սոցիալական ցանցերում հրապարակված լուսանկարները գեներացված էին Արհեստական բանականությամբ (AI) և կրում էին էսքիզային բնույթ։ Նախագծի վերջնական ճարտարապետական տեսքն ու հատակագիծը կհաստատվեն շինարարական աշխատանքների մեկնարկից առաջ:
Փետրվարի առաջին կեսին ընթացող առցանց քվեարկությունն աչքի ընկավ մեծ մրցակցությամբ։ Նախագծի հաջողությունը հնարավոր դարձավ Ռինդի բնակիչների, ինչպես նաև Արենի համայնքի մյուս բնակավայրերի մեր ընկերների ու աջակիցների աննախադեպ համախմբվածության շնորհիվ։
Շնորհակալություն բոլորին
Սա մեր բոլորի համատեղ աշխատանքի փայլուն արդյունքն է, որն ապացուցում է՝ միասին մենք կարող ենք դրական և շոշափելի փոփոխություններ բերել մեր հայրենի գյուղում։ Շնորհակալություն ենք հայտնում յուրաքանչյուրին, ով չզլացավ, տրամադրեց իր ժամանակը, գրանցվեց հարթակում և իր մեկ քվեով նպաստեց այս հրաշալի գաղափարի իրագործմանը։

В рамках программы «Партиципаторного бюджетирования», проведенной в укрупненной общине Арени, проект, представленный селом Ринд, в условиях напряженной борьбы и по итогам голосования был признан победителем.
В рамках победившего проекта в 2026 году в Ринде будет построен новый современный сквер, оборудованный детской игровой площадкой. Новая зона отдыха будет расположена рядом с сельским стадионом и станет любимым местом для активного досуга и отдыха детей и взрослых.
Напомним, что фотографии, опубликованные в социальных сетях во время кампании по голосованию, были сгенерированы искусственным интеллектом (ИИ) и носили эскизный характер. Окончательный архитектурный облик и планировка проекта будут утверждены до начала строительных работ.
Онлайн-голосование, проходившее в первой половине февраля, отличилось высокой конкуренцией. Успех проекта стал возможен благодаря беспрецедентной сплоченности жителей Ринда, а также наших друзей и сторонников из других населенных пунктов общины Арени.
Спасибо всем
Это блестящий результат нашей совместной работы, который доказывает: вместе мы можем привнести позитивные и ощутимые изменения в наше родное село. Мы выражаем благодарность каждому, кто не пожалел своего времени, зарегистрировался на платформе и своим голосом поспособствовал реализации этой замечательной идеи.