Vineyard Trail Armenia 2026 արահետային վազքի մրցաշարը Ռինդում
Մայիսի 17-ին Ռինդի գեղատեսիլ սարերն ու խաղողի այգիները կրկին կհյուրընկալեն վազքի, առողջ ապրելակերպի և սպորտային տուրիզմի սիրահարներին։ Արդեն ավանդական դարձած Vineyard Trail Armenia արահետային վազքի (trail running) մրցաշարը տարվա սպորտային ամենասպասված իրադարձություններից է, որն անցկացվում է հենց մեր գյուղի արահետներով։
Մրցավազքի մեկնարկը կտրվի Ռինդի մերձակայքից՝ «Զորահ» (Zorah Winery) գինեգործարանի հարևանությամբ։ Երթուղին անցնելու է խաղողի այգիների և լեռնային արահետների միջով՝ մասնակիցներին պարգևելով հիասքանչ տեսարաններ:
Միջոցառումը կազմակերպվում է Arm Marathon Foundation-ի և TriClub բազմասպորտային ակումբի կողմից՝ Zorah Wines-ի և Wine Republic-ի հովանավորությամբ:
Մրցաշարը նախատեսված է ինչպես սկսնակ, այնպես էլ պրոֆեսիոնալ վազորդների համար։ Մասնակիցների արդյունքները կչափվեն հատուկ ճշգրիտ ժամանակաչափման համակարգերով։ Հասանելի են հետևյալ մրցատարածությունները.
• 1 կմ մանկական վազք. 7-ից 12 տարեկան երեխաների համար։
• 5 կմ վազք. բաց է բոլոր ցանկացողների համար (13 տարեկան և բարձր)։
• 13.5 կմ վազք (350մ բարձրության հաղթահարումով). 18 տարեկան և բարձր անձանց համար, ովքեր ունեն արահետային վազքի փորձ։
• 21.1 կմ կիսամարաթոն (500մ+ բարձրության հաղթահարումով). 18 տարեկան և բարձր անձանց համար, ովքեր ի վիճակի են տարածությունն անցնել մինչև 4 ժամում։
Մայիսի 17-ի ժամանակացույցը
• 09:00 – 09:15 – Մասնակիցների ժամանումը Ռինդ
• 09:45 – Նախավարժանք
• 10:00 – Մրցավազքի մեկնարկ
• 12:00 – 14:30 – Պիկնիկ ձևաչափով հյուրասիրություն (Pasta party)
• 14:00 – Մրցավազքի պաշտոնական ավարտ
• 15:00 – Միջոցառման փակում և ավտոբուսների մեկնում դեպի Երևան
Vineyard Trail Armenia-ն ոչ միայն սպորտային միջոցառում է, այլև ունի հստակ բարեգործական նպատակ՝ աջակցել մեր համայնքին։ Նախորդ տարիներին մրցաշարից հավաքված միջոցներով աջակցություն է ցուցաբերվել Ռինդի միջնակարգ դպրոցին՝ իրականացնելով շենքի ներքին հարդարման աշխատանքներ։ Կազմակերպիչները վստահեցնում են, որ տեղական նախաձեռնություններին աջակցելու այս բարի ավանդույթը շարունակական է լինելու։
Նման մասշտաբային տոն չի կարող կայանալ առանց կամավորների աջակցության: Եթե սիրում եք սպորտը, պատասխանատու եք և ցանկանում եք օգնել միջոցառման կազմակերպչական հարցերում, կարող եք միանալ որպես կամավոր։ Հենց ձեր մեկ բաժակ ջուրն ու ժամանակին ցուցաբերած օգնությունը կարող են վճռորոշ լինել վազորդների համար։ Բոլոր կամավորները կստանան հավաստագրեր։
Հարցերի և լրացուցիչ տեղեկությունների համար կարող եք կապ հաստատել կազմակերպիչների հետ՝ info@armeniamarathon.org էլ. հասցեով։

On May 17, the picturesque mountains and vineyards of Rind will once again host lovers of running, a healthy lifestyle, and sports tourism. The already traditional Vineyard Trail Armenia trail running race is one of the most anticipated sporting events of the year, taking place right on the trails of our village.
The race will start near Rind, adjacent to the Zorah Winery. The route will pass through vineyards and mountain trails, rewarding participants with stunning views.
The event is organized by the Arm Marathon Foundation and the TriClub multisport club, sponsored by Zorah Wines and Wine Republic.
The race is designed for both beginner and professional runners. Participants’ results will be measured using special precise timing systems. The following race distances are available:
• 1 km kids run: for children aged 7 to 12.
• 5 km run: open to everyone willing (13 years old and older).
• 13.5 km run (with 350m elevation gain): for individuals 18 years old and older with trail running experience.
• 21.1 km half marathon (with 500m+ elevation gain): for individuals 18 years old and older who are able to complete the distance within 4 hours.
Schedule for May 17
• 09:00 – 09:15 – Arrival of participants in Rind
• 09:45 – Warm-up
• 10:00 – Race start
• 12:00 – 14:30 – Picnic-style treat (Pasta party)
• 14:00 – Official end of the race
• 15:00 – Event closing and departure of buses to Yerevan
Vineyard Trail Armenia is not just a sporting event; it also has a clear charitable goal: to support our community. In previous years, funds raised from the tournament supported the Rind secondary school by carrying out interior renovation work on the building. The organizers assure that this good tradition of supporting local initiatives will be continuous.
Such a large-scale celebration cannot take place without the support of volunteers. If you love sports, are responsible, and want to help with the organizational aspects of the event, you can join as a volunteer. Your cup of water and timely help can be crucial for the runners. All volunteers will receive certificates.
For questions and additional information, you can contact the organizers via email at info@armeniamarathon.org.
We look forward to seeing you all to enjoy this beautiful spring sports celebration together in our beloved Rind!