Ռինդ գյուղի ամենամեծ տոհմը Մելիք-Սաֆարի գերդաստանն է, որը եղել է գյուղի հիմնադիր տոհմերից մեկը և որի պատմությունը ձգվում է միջնադարյան Անիից մինչև Սյունիք, Նախիջևան և Վայոց ձոր։ Պատմական աղբյուրները վկայում են, որ 1828 թվականին՝ Թուրքմենչայի պայմանագրից հետո, երբ Արևելյան Հայաստանում սկսվեց հայերի զանգվածային վերաբնակեցումը, մոտ երկու դար լքված Հին Ռինդ գյուղը նոր շունչ ստացավ։ Հենց այս ժամանակաշրջանում Հին Ռինդում հաստատվեցին Մելիք-Սաֆարի երեք որդիները՝ Բալինը, Աղաբաբ Մուղսին և Գրիգորը ու մյուս 4 ընտանիքների հետ հիմնադրեցին Ռինդը։
Ազգագրագետ Երվանդ Լալայանի ուսումնասիրությունները վկայում են, որ տոհմի նախահայր Ստեփանը ապրել և գործել է Բագրատունյաց մայրաքաղաք Անիում, որտեղ ստացել է մելիքական տիտղոս (սարդար) և զորապետության պաշտոն։ 1319 թվականի ավերիչ երկրաշարժից հետո Անին ամբողջությամբ լքվեց, և ենթադրվում է, որ հենց այդ ժամանակ է տոհմը հեռացել Անիից։
Անիից հեռանալուց հետո տոհմը կարճ ժամանակով հաստատվել է Էջմիածնի շրջանի Շահրիար (ներկայիս Նալբանդյան) գյուղում։ Պատմաբան Հենզել Առաքելյանի «Բռնակոթի պատմություն» գրքում (1997թ.) նշվում է, որ այստեղ նրանք հակամարտություն են ունեցել տեղի Շահխաթունիների հետ, ինչը հանգեցրել է արյունահեղության և ստիպել տոհմին կրկին գաղթել։
Նախիջևան (Ճահուկ)
Առնվազն 14-րդ դարի երկրորդ քառորդից մինչև 19-րդ դարի սկիզբը տոհմի հիմնական հանգրվանը եղել է Նախիջևանի Ճահուկ գյուղը։ Թեև գրավոր աղբյուրներն այս պահին սակավ են, բանավոր հիշատակումները վկայում են Ճահուկի եկեղեցիներից մեկի կառուցման գործում տոհմի ունեցած դերակատարման մասին։
Նախիջևանից դուրս գալիս տոհմը ներկայացված էր հինգ եղբայրներով, որոնց հայրը, ըստ արխիվային նյութերի, եղել է Մեծ Աղա Բաբան (Աղաբաբը)։ Երվանդ Լալայանը նշում է, որ նրանց հոր անունը եղել է Ստեփան, ով ավագ որդու հետ հաստատվել է Բռնակոթում։ Ճակատագիրը եղբայրներին տարավ տարբեր ուղղություններով.
Մելիք-Թանգի Ա
Ավագ եղբայրը շարունակելով հոր մելիքական տիտղոսը՝ հաստատվել է Սյունիքի Բռնակոթ գյուղում՝ հիմք դնելով նշանավոր Մելիք-Թանգյանների գերդաստանին։ Տոհմը հզորացել է հատկապես Մելիք-Թանգի Բ-ի օրոք, ով կառուցել է Բռնակոթի Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու զանգակատունը (որտեղ էլ գտնվում է նրա տապանաքարը) և Որոտան գետի վրա հայտնի Մելիք-Թանգու կամուրջը։ Այս ճյուղից են սերում պատմության, գիտության և մշակույթի մի շարք երևելի դեմքեր.
- Ներսես Մելիք-Թանգյան – Ատրպատականի հայոց թեմի առաջնորդ, արքեպիսկոպոս և պատմաբան։
- Սիմոն բեկ Մելիք-Թանգյան – Ներսես սրբազանի ավագ եղբայրը և Գարեգին Նժդեհի լեռնահայկական զորաբանակի մատակարարը։
- Անդրանիկ Թանգյան – Ֆիզիկամաթեմատիկական գիտությունների և տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր։
- Սուսաննա Թանգյան – ՀՀ վաստակավոր արտիստուհի, Արամ Մերանգուլյանի և Թաթուլ Ալթունյանի անվան համույթների մեներգչուհի։ Նա արվեստի հանդեպ իր սերն ու տաղանդը ժառանգել է պապից՝ հայտնի ժողովրդական երգիչ Բալաբեկից, և հորից՝ Գորիսի պետական թատրոնի դերասան Հայկ Թանգյանից։
Մելիք-Սաֆարի և Մելիք-Թանգիի եղբայրներից երեքի մասին ստույգ ինֆորմացիա չհաջողվեց գտնել այս պահին։ Անուններն են՝ Հովսեփ, Ավթանդիլ, Թավաթ-Սուլթան։ Վերջինս եղել է Օսմանյան կայսրության խորհրդարանի (մեջլիսի) պատգամավոր։ Տոհմի ներկայացուցիչներից Սաֆարյան Կամոն տարիներ առաջ ինձ հայտնել է, որ եղբայրներից մեկը, հավանական է, որ տեղափոխվել է Թավրիզ, մյուսը՝ Արցախ։
Բաշգառնեցի խմբապետ Մարտիրոսը «Հայրենիք» ամսագրի 1956թ փետրվար-մարտ համարում պատմելով 1920-ի դեկտեմբերին Մհեր Բալյանի տանը իր և Հայաստանի ռազմական նախարար Ռուբեն Տեր-Մինասյանի հյուրընկալության մասին՝ հայտնում է, որ Մհեր Բալյանի, Ներսիս Մելիք-Թանգյանի և Սերգեյ Մելիք-Յոլչյանի պապերը (նախապապերը) եղբայրներ են։ Թանգյանների հետ ազգակցական կապը փաստագրված է, իսկ Մելիք-Յոլչյանների հետ կապի մասին առայժմ չեմ կարողանում ինֆորմացիա ստանալ (եթե ունեք նման ինֆորմացա, խնդրում եմ կապ հաստատել իմ հետ)։
Մելիք-Սաֆար (ծնվ. 1756թ.)
Մելիք-Սաֆարը ծնվել է 1756 թվականին։ Նախիջևանից Վայոց ձոր տեղափոխվելիս նախնիները կարճ ժամանակով հանգրվանել են Արփա (Արենի) գյուղում։ Հենց այստեղ էլ մահացել է տոհմի հայրը՝ Սաֆարը։ Նրա տապանաքարը պահպանվել է առ այսօր և գտնվում է Հին Արփա գյուղատեղիում՝ Սուրբ Աստվածածին եկեղեցու հարևանությամբ՝ պատմական այն տարածքում, որտեղ ժամանակին եղել է Օրբելյանների իշխանական տան նստավայրը։
Ռինդ տեղափոխվելուց առաջ տոհմի նախահայրերը որոշ շրջան բնակվել են նաև Հորբատեղ գյուղում։ Այժմ էլ այնտեղ կան աշխարհագրական շատ օբյեկտներ, որոնք կոչվում են Սաֆարի և Բալինի անուներով։ Այդտեղ ավագ եղբայր Բալինը իր քրոջն ամուսնացնում է Մինասենց տոհմի հիմնադիր Գևորգի հետ։
Ռինդի հիմնադրման պահին գյուղում եղել են 7 ընտանիքներ՝ Բալինը, Աղաբաբ Մուխսին, Գրիգորը, Շորգեցի Սիմոնը, Բալինի քրոջ որդի Մինասը, Զարգյար Թադևոսը և իր հայր Պողոսը (կամ Ասատուրը)։
Մելիք-Սաֆարի երեք որդիները՝ Բալինը, Աղաբաբը և Գրիգորը, Ռինդում հիմք դրեցին երեք մեծ ճյուղերի։ Չնայած մեծ ճյուղավորմանը, տոհմի ներկայացուցիչները պահպանում են արյունակցական կապի զգացումը՝ միմյանց ընդունելով որպես հարազատներ՝ հորեղբոր որդիներ։
1. Բալինի ճյուղ (Բալինենք)
Ավագ որդին՝ Բալինը, ծնվել է 1787 թվականին։ Որդիներն են Ասատուրը, Մկրտիչը, Խաչատուրը, Աբգարը (Պալյոզ)։ Նրանց ճյուղավորումներն էլ են մեծ տոհմեր ստեղծել (Մկրտիչենք, Ասոյենք, Խաչոյենք, Պալյոզենք)։
- Խաչատուրի որդիներն են Կարապետը, Հովհաննեսը և Սմբաթը։ Ճյուղը կրում է Խաչատրյան ազգանունը։
- Ասոյի որդիներն են Առաքելը, Արամը, Տիգրանը, Պարսամը և Միսակը։ Տոհմը կրում է Ասատրյաններ, Արամյաններ ազգանունները։
- Աբգարի որդիներն են Աթոն և Սաքոն։
- Մկրտիչի որդիներն են Նիկոլայ-Մհերը, Ենոքը, Եղոն, Մարգարը, Զաքարան և Հայրապետը (Հաբո)։ Ռինդում տոհմի ներկայացուցիչներն այժմ կրում են Մկրտչյաններ ազգանունը։ Արենիում կան Ենոքի ժառանգներից (Ենոքյաններ)։
Տոհմի նշանավոր ներկայացուցիչ է Մկրտիչի որդի, 20-րդ դարասկզբի ազգային-ազատագրական պայքարի նվիրյալ Նիկոլայ-Մհեր Բալյանը, ում «Մհեր» անունով կնքել է Զորավար Անդրանիկը։ Եղել է Վայոց ձորի հրամանատարական կազմում, Յապոնի (Հովհաննես Պարոնյան) հետ կազմակերպել է գավառի ինքնապաշտպանությունը թաթարական հրոսակախմբերից։ Իր մասին առանձին կենսագրական հոդված եմ հրապարակել կայքում։
2. Աղաբաբ-Մուխսիի ճյուղ (Մխսոնք)
Միջնեկ որդին՝ Աղաբաբը, ծնվել է 1812 թվականին։ Աղաբաբը հայտնի է նաև «Մուխսի» անունով։ Բառը (մահտեսի) ստուգաբանվում է որպես Երուսաղեմ ուխտի գնացած հավատավոր (Էդուարդ Աղայան, «Արդի հայերենի բացատրական բառարան», 1976, էջ 959)։
Մուխսի Աղաբաբը եղել է Ռինդի դարբինը և կարևոր դեր է ունեցել գյուղի կայացման և, մասնավորապես, ջրագծի կառուցման գործում։ 1830-ականներին, երբ Ռինդի յոթ հիմնադիր ընտանիքները ձեռնամուխ են լինում Ուլգյուրից ջուր բերելուն, անհրաժեշտ էր առու փորել Աղավնաձորի դաշտի մոտ երկու կիլոմետրանոց ամայի ու քարքարոտ տեղանքով։ Մինչ ընտանիքներից մեկական տղամարդ կտրում էր ապառաժները, Մուխսի Աղաբաբն իր դարբնոցում գիշերուզօր կոփում և սրում էր նրանց աշխատանքային գործիքները՝ բահեր, չիվեր, լոմեր ու քլունգներ։ Ավելի քան մեկ տարի տևած այդ ծանր ու տիտանական աշխատանքը պսակվում է հաջողությամբ և կենսատու ջուրը հասնում է Ռինդ։
Աղաբաբ Մուխսիի որդիներն են Ավետիսը (ծնվ. 1846) և Սահակը (ծնվ. 1844)։
Սահակի որդիներն են Ներսեսը, Մանուկը և Եփրեմը։ Ռինդում տոհմի ազգանուններն են Սահակյաններ, Ներսիսյաններ։
Ավետիսի որդիներն են Կարապետը, Աղաբեկը և Հազարբերկը։ Գյուղում ճյուղի ազգանուններն են Ավետիսյաններ, Կարապետյաններ, Աղաբաբյաններ։ Տոհմի հիշատակարանը հարստանում է նաև մերօրյա արխիվային բացահայտումներով։ «Ժողովրդի հիշողություն» (Память народа) պետական արխիվային տվյալների համաձայն՝ տոհմի ներկայացուցիչ Կարապետի որդի Արիստակես Ավետիսյանը (ծնվ.՝ 1910թ), մասնակցել է հայրենական պատերազմին և պարգևատրվել «Հայրենական պատերազմի II աստիճանի» շքանշանով։
Ավետիսի թոռան (Գրիգորի) թոռ՝ Ավետիքի որդի Հրաչյա Ավետիսյանը 2020 թվականի հոկտեմբերի 16-ին Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի ժամանակ անմահացել է Արցախի Հանրապետության Ջրական բնակավայրում։
3. Գրիգորի ճյուղ (Գրիգորենք)
Կրտսեր որդին՝ Գրիգորը, ծնվել է 1822 թվականին։ Որդիներն են Սիմոնը, Սաֆարը, Մանուկը, Հարությունը։
Սիմոնի որդիներն են Ավանեսը, Զաքարան և Միսակ։ Զաքարայի որդի Ժորժիկ Գրիգորյանը երկար տարիներ եղել է Ռինդի միջնակարգ դպրոցի ֆիզիկայի ուսուցիչ, որոշ շրջան նաև տնօրեն։
Տոհմի նշանավոր ներկայացուցիչ է Սաֆարի որդի Ենոք Սաֆարյան-Գրիգորյանը, ով 20-րդ դարի սկզբի ամենածանր ու օրհասական պահերին ստանձնեց առաջնորդի պատասխանատվությունը՝ դառնալով Վայոց ձորի ինքնապաշտպանական ուժերի առանցքային հրամանատարներից մեկը։
Գրիգորի ճյուղի ներկայացուցիչ է գրող, թարգմանիչ Մկրտիչ Մկրտչյանը (Գրիգոր > Հարություն > Մկրտիչ > Ասատուր > Բախշի (Մկրտիչ))։
ՀՀ վաստակավոր արտիստ Սուսաննա Սաֆարյանի հայրը՝ Ամբիկ Սաֆարյանը, Գրիգորի որդի Սաֆարի որդի Նիկոլայի որդին է։
Այս ճյուղի հիմնական ազգանուններն են Գրիգորյաններ, Սաֆարյաններ, Մանուկյաններ, Սիմոնյաններ, Հարությունյաններ, Մկրտչյաններ։
Ռինդեցի հրամանատարները Վայոց ձորի զինվորական կազմի հետ, 20-րդ դարասկիզբ։ Լուսանկարում են Մհեր Բալյանը (Բալինի թոռ) և Ենոք Սաֆարյանը (Գրիգորի թոռ)։
Ինքս այս տոհմից եմ. Մելիք-Սաֆարի որդի Աղաբաբ Մուխսիի որդի Ավետիսի որդի Կարապետի որդի Քրիստափորի որդի Հրանտի որդի Աշոտի որդի Նարեկն եմ:
Իմ ունեցած ինֆորմացիայով հավաքել եմ տոհմի թվային տոհմածառը՝ ավելի քան 800 արական անդամներով։ Մշտապես թարմացնում եմ, ավելացնում նոր մարդկանց, փոփոխում, լրացնում բացթողումները։

One of the largest and founding clans of Rind village is the Melik-Safar dynasty, the history of which stretches from medieval Ani to Syunik, Nakhijevan, and Vayots Dzor. Historical sources testify that in 1828, after the Treaty of Turkmenchay, when mass repatriation of Armenians to Eastern Armenia began, the village of Old Rind—abandoned for centuries—received a new breath of life. It was during this period that Melik-Safar’s three sons—Balin, Aghabab, and Grigor—settled in Old Rind, becoming the pillars of the village’s modern history.
Studies by ethnographer Yervand Lalayan reveal the clan’s noble origin. The clan’s ancestor, Stepan, lived and gained fame in the Bagratid capital of Ani, where he received the title of Melik (Sardar) and the position of military commander. After the devastating earthquake of 1319, Ani was completely abandoned, and it is assumed that the clan left the city at that time.
After leaving Ani, the clan briefly settled in the village of Shahriar in the Etchmiadzin region. Historian Henzel Arakelyan notes in his book “History of Brnakot“ (1997) that they had a conflict with the local Shahkhatunis there, which led to bloodshed and forced the clan to migrate again.
Nakhijevan (Jahuk)
From at least the second quarter of the 14th century to the beginning of the 19th century, the clan’s main shelter was the village of Jahuk in Nakhijevan. Although written sources are scarce at the moment, oral traditions testify to the clan’s role in the construction of one of Jahuk’s churches.
Leaving Nakhijevan, the clan was represented by five brothers, whose father, according to archival materials, was Great Agha Baba (Aghabab). Fate took the brothers in different directions.
Melik-Tangi I
Continuing his father’s melik title, he settled in the village of Brnakot in Syunik, laying the foundation for the famous Melik-Tangyan dynasty. The clan reached the peak of its power under Melik-Tangi II, who built the bell tower of the St. Grigor Lusavorich Church in Brnakot (where his tombstone is located) and the famous Melik-Tangi Bridge over the Vorotan River. From this branch came Archbishop Nerses Melik-Tangyan, the primate of the Armenian Diocese of Atropatene, historian, and author.
The Other Brothers
No precise information could be found about three of the brothers at this moment. Their names were Hovsep, Avtandil, and Tavat. Years ago, Kamo Safaryan, a representative of the clan, told me that it is likely one of the brothers moved to Tabriz, and another to Artsakh.
In the February-March 1956 issue of the Hayreniq magazine, recounting his and Armenia’s Minister of War Ruben Ter-Minasian’s stay at Mher Balyan’s house in December 1920, Commander (Khmbapet) Martiros of Bashgarni reveals that the grandfathers (great-grandfathers) of Mher Balyan, Nerses Melik-Tangyan, and Sergey Melik-Yolchyan were brothers.
The kinship with the Tangyans is documented, but I have not yet been able to find information regarding the connection with the Melik-Yolchyans (if you have any information, please contact me).
Melik-Safar (born 1756)
Melik-Safar was born in 1756. While moving from Nakhijevan to Vayots Dzor, the ancestors briefly stayed in the village of Arpa (Areni). It was here that the father of the clan, Safar, died. His tombstone has been preserved to this day and is located in the settlement of Old Arpa, near the St. Astvatsatsin Church, in the historical area that was once the residence of the Orbelian princely house.
Melik-Safar’s three sons—Balin, Aghabab, and Grigor—founded three large branches in Rind. Despite the branching, the representatives of the clan maintain the sense of blood ties, accepting each other as relatives—as “cousins.”
1. Balin’s Branch (Balinenq)
The eldest son, Balin, was born in 1787.
Sons: Asatur, Mkrtich, Khachatur, and Abgar (Palyoz).
Their sub-branches also created large clans (Mkrtichenq, Asoyenq, Khachoenq).
Khachatur’s sons: Karo and Smbat. The clan bears the surname Khachatryan.
Aso’s sons: Arakel, Aram, Tigran, Parsam, and Misak. The clan bears the surnames Asatryan and Aramyan.
Abgar’s sons: Ato and Saqo.
Mkrtich’s sons: Nikolay-Mher, Yenoq, Yegho, Margar, Zaqara, and Hayrapet (Habo). In Rind, representatives of this branch now bear the surname Mkrtchyan. There are descendants of Yenoq in Areni.
Notable Figure: Nikolay-Mher Balyan (son of Mkrtich), a devotee of the national liberation struggle of the early 20th century. He was christened with the name “Mher” by General Andranik. He was part of the Vayots Dzor command staff and, together with Yapon (Hovhannes Paronyan), organized the defense of the province against Tatar gangs.
2. Aghabab-Mukhsi’s Branch (Mkhsonq)
The middle son, Aghabab, was born in 1812. Aghabab was also known as “Mukhsi”. The term (Mahtesi) is defined as a faithful person who has gone on a pilgrimage to Jerusalem (Eduard Aghayan, “Explanatory Dictionary of Modern Armenian”, 1976, p. 959).
Mukhsi Aghabab was the blacksmith of Rind and played an invaluable role in the establishment of the village, particularly in the construction of its water line. In the 1830s, when the seven founding households of Rind set out to bring water from Ulgyur, they had to dig a canal through about two kilometers of desolate, rocky terrain in the Aghavnadzor field. While one man from each of the other six families was cutting through the bedrock, Mukhsi Aghabab worked day and night in his forge, hammering and sharpening their tools—shovels, spades, crowbars, and pickaxes. This arduous, titanic labor, which lasted for more than a year, was crowned with success, and life-giving water finally reached Rind.
His sons were Avetis (b. 1846) and Sahak (b. 1844).
Sons: Avetis (born 1846) and Sahak (born 1844).
Sahak’s sons: Nerses, Manuk, and Yeprem. In Rind, the clan surnames are Sahakyan and Nersisyan.
Avetis’s sons: Karapet, Aghabek, and Hazarberk. In the village, the branch surnames are Avetisyan, Karapetyan, and Aghababyan.
Notable Figure: Aristakes Avetisyan (son of Karapet, born 1910) participated in the Great Patriotic War (WWII) and was awarded the “Order of the Patriotic War 2nd Class”.
3. Grigor’s Branch (Grigorenq)
The youngest son, Grigor, was born in 1822. Sons: Simon, Safar, Manuk, and Harutyun.
Simon’s sons: Avanes, Zaqara, and Misak. Zhorzhik Grigoryan (son of Zaqara) was a physics teacher at Rind Secondary School for many years and served as principal for a period.
Notable Figure: Yenok Safaryan, (son of Safar). During the most difficult and fateful moments of the early 20th century, he assumed the responsibility of a leader, becoming one of the key commanders of the Vayots Dzor self-defense forces.
The main surnames of this branch are Grigoryan, Safaryan, Manukyan, Simonyan, and Harutyunyan.
All three clans originating from the great Melik-Safar are now present in Rind village.
The photo shows Mher Balyan (Balin’s grandson) and Yenoq Safaryan-Grigoryan (Grigor’s grandson) from Rind, with the Vayots Dzor command staff, early 20th century. Yapon is in the center.
From the Author: I myself am from this clan, from the branch of Melik-Safar’s son Aghabab > Avetis > Karapet > Kristapor > Hrant > Ashot > Narek.
I have compiled and posted the entire interactive family tree of the clan—with more than 610 male members—on the website, which is in the stage of replenishment and verification. In case of suggestions, opinions, or noticing inaccuracies, please contact me.