Ռինդ գյուղի ամենամեծ տոհմը Մելիք-Սաֆարի գերդաստանն է, որը եղել է գյուղի հիմնադիր տոհմերից մեկը և որի պատմությունը ձգվում է միջնադարյան Անիից մինչև Սյունիք, Նախիջևան և Վայոց ձոր։ Պատմական աղբյուրները վկայում են, որ 1828 թվականին՝ Թուրքմենչայի պայմանագրից հետո, երբ Արևելյան Հայաստանում սկսվեց հայերի զանգվածային վերաբնակեցումը, մոտ երկու դար լքված Հին Ռինդ գյուղը նոր շունչ ստացավ։ Հենց այս ժամանակաշրջանում Հին Ռինդում հաստատվեցին Մելիք-Սաֆարի երեք որդիները՝ Բալինը, Աղաբաբ Մուղսին և Գրիգորը ու մյուս 4 ընտանիքների հետ հիմնադրեցին Ռինդը։
Ազգագրագետ Երվանդ Լալայանի ուսումնասիրությունները վկայում են, որ տոհմի նախահայր Ստեփանը ապրել և գործել է Բագրատունյաց մայրաքաղաք Անիում, որտեղ ստացել է մելիքական տիտղոս (սարդար) և զորապետության պաշտոն։ 1319 թվականի ավերիչ երկրաշարժից հետո Անին ամբողջությամբ լքվեց, և ենթադրվում է, որ հենց այդ ժամանակ է տոհմը հեռացել Անիից։
Անիից հեռանալուց հետո տոհմը կարճ ժամանակով հաստատվել է Էջմիածնի շրջանի Շահրիար (ներկայիս Նալբանդյան) գյուղում։ Պատմաբան Հենզել Առաքելյանի «Բռնակոթի պատմություն» գրքում (1997թ.) նշվում է, որ այստեղ նրանք հակամարտություն են ունեցել տեղի Շահխաթունիների հետ, ինչը հանգեցրել է արյունահեղության և ստիպել տոհմին կրկին գաղթել։
Նախիջևան (Ճահուկ)
Առնվազն 14-րդ դարի երկրորդ քառորդից մինչև 19-րդ դարի սկիզբը տոհմի հիմնական հանգրվանը եղել է Նախիջևանի Ճահուկ գյուղը։ Թեև գրավոր աղբյուրներն այս պահին սակավ են, բանավոր հիշատակումները վկայում են Ճահուկի եկեղեցիներից մեկի կառուցման գործում տոհմի ունեցած դերակատարման մասին։
Նախիջևանից դուրս գալիս տոհմը ներկայացված էր հինգ եղբայրներով, որոնց հայրը, ըստ արխիվային նյութերի, եղել է Մեծ Աղա Բաբան (Աղաբաբը)։ Երվանդ Լալայանը նշում է, որ նրանց հոր անունը եղել է Ստեփան, ով ավագ որդու հետ հաստատվել է Բռնակոթում։ Ճակատագիրը եղբայրներին տարավ տարբեր ուղղություններով.
Մելիք-Թանգի Ա
Ավագ եղբայրը շարունակելով հոր մելիքական տիտղոսը՝ հաստատվել է Սյունիքի Բռնակոթ գյուղում՝ հիմք դնելով նշանավոր Մելիք-Թանգյանների գերդաստանին։ Տոհմը հզորացել է հատկապես Մելիք-Թանգի Բ-ի օրոք, ով կառուցել է Բռնակոթի Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու զանգակատունը (որտեղ էլ գտնվում է նրա տապանաքարը) և Որոտան գետի վրա հայտնի Մելիք-Թանգու կամուրջը։ Այս ճյուղից են սերում պատմության, գիտության և մշակույթի մի շարք երևելի դեմքեր.
- Ներսես Մելիք-Թանգյան – Ատրպատականի հայոց թեմի առաջնորդ, արքեպիսկոպոս և պատմաբան։
- Սիմոն բեկ Մելիք-Թանգյան – Ներսես սրբազանի ավագ եղբայրը և Գարեգին Նժդեհի լեռնահայկական զորաբանակի մատակարարը։
- Անդրանիկ Թանգյան – Ֆիզիկամաթեմատիկական գիտությունների և տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր։
- Սուսաննա Թանգյան – ՀՀ վաստակավոր արտիստուհի, Արամ Մերանգուլյանի և Թաթուլ Ալթունյանի անվան համույթների մեներգչուհի։ Նա արվեստի հանդեպ իր սերն ու տաղանդը ժառանգել է պապից՝ հայտնի ժողովրդական երգիչ Բալաբեկից, և հորից՝ Գորիսի պետական թատրոնի դերասան Հայկ Թանգյանից։
Մելիք-Սաֆարի և Մելիք-Թանգիի եղբայրներից երեքի մասին ստույգ ինֆորմացիա չհաջողվեց գտնել այս պահին։ Անուններն են՝ Հովսեփ, Ավթանդիլ, Թավաթ-Սուլթան։ Վերջինս եղել է Օսմանյան կայսրության խորհրդարանի (մեջլիսի) պատգամավոր։ Տոհմի ներկայացուցիչներից Սաֆարյան Կամոն տարիներ առաջ ինձ հայտնել է, որ եղբայրներից մեկը, հավանական է, որ տեղափոխվել է Թավրիզ, մյուսը՝ Արցախ։
Բաշգառնեցի խմբապետ Մարտիրոսը «Հայրենիք» ամսագրի 1956թ փետրվար-մարտ համարում պատմելով 1920-ի դեկտեմբերին Մհեր Բալյանի տանը իր և Հայաստանի ռազմական նախարար Ռուբեն Տեր-Մինասյանի հյուրընկալության մասին՝ հայտնում է, որ Մհեր Բալյանի, Ներսիս Մելիք-Թանգյանի և Սերգեյ Մելիք-Յոլչյանի պապերը (նախապապերը) եղբայրներ են։ Թանգյանների հետ ազգակցական կապը փաստագրված է, իսկ Մելիք-Յոլչյանների հետ կապի մասին առայժմ չեմ կարողանում ինֆորմացիա ստանալ (եթե ունեք նման ինֆորմացա, խնդրում եմ կապ հաստատել իմ հետ)։
Մելիք-Սաֆար (ծնվ. 1756թ.)
Մելիք-Սաֆարը ծնվել է 1756 թվականին։ Նախիջևանից Վայոց ձոր տեղափոխվելիս նախնիները կարճ ժամանակով հանգրվանել են Արփա (Արենի) գյուղում։ Հենց այստեղ էլ մահացել է տոհմի հայրը՝ Սաֆարը։ Նրա տապանաքարը պահպանվել է առ այսօր և գտնվում է Հին Արփա գյուղատեղիում՝ Սուրբ Աստվածածին եկեղեցու հարևանությամբ՝ պատմական այն տարածքում, որտեղ ժամանակին եղել է Օրբելյանների իշխանական տան նստավայրը։
Ռինդ տեղափոխվելուց առաջ տոհմի նախահայրերը որոշ շրջան բնակվել են նաև Հորբատեղ գյուղում։ Այժմ էլ այնտեղ կան աշխարհագրական շատ օբյեկտներ, որոնք կոչվում են Սաֆարի և Բալինի անուներով։ Այդտեղ ավագ եղբայր Բալինը իր քրոջն ամուսնացնում է Մինասենց տոհմի հիմնադիր Գևորգի հետ։
Ռինդի հիմնադրման պահին գյուղում եղել են 7 ընտանիքներ՝ Բալինը, Աղաբաբ Մուխսին, Գրիգորը, Շորգեցի Սիմոնը, Բալինի քրոջ որդի Մինասը, Զարգյար Թադևոսը և իր հայր Պողոսը (կամ Ասատուրը)։
Մելիք-Սաֆարի երեք որդիները՝ Բալինը, Աղաբաբը և Գրիգորը, Ռինդում հիմք դրեցին երեք մեծ ճյուղերի։ Չնայած մեծ ճյուղավորմանը, տոհմի ներկայացուցիչները պահպանում են արյունակցական կապի զգացումը՝ միմյանց ընդունելով որպես հարազատներ՝ հորեղբոր որդիներ։
1. Բալինի ճյուղ (Բալինենք)
Ավագ որդին՝ Բալինը, ծնվել է 1787 թվականին։ Որդիներն են Ասատուրը, Մկրտիչը, Խաչատուրը, Աբգարը (Պալյոզ)։ Նրանց ճյուղավորումներն էլ են մեծ տոհմեր ստեղծել (Մկրտիչենք, Ասոյենք, Խաչոյենք, Պալյոզենք)։
- Խաչատուրի որդիներն են Կարապետը, Հովհաննեսը և Սմբաթը։ Ճյուղը կրում է Խաչատրյան ազգանունը։
- Ասոյի որդիներն են Առաքելը, Արամը, Տիգրանը, Պարսամը և Միսակը։ Տոհմը կրում է Ասատրյաններ, Արամյաններ ազգանունները։
- Աբգարի որդիներն են Աթոն և Սաքոն։
- Մկրտիչի որդիներն են Նիկոլայ-Մհերը, Ենոքը, Եղոն, Մարգարը, Զաքարան և Հայրապետը (Հաբո)։ Ռինդում տոհմի ներկայացուցիչներն այժմ կրում են Մկրտչյաններ ազգանունը։ Արենիում կան Ենոքի ժառանգներից (Ենոքյաններ)։
Տոհմի նշանավոր ներկայացուցիչ է Մկրտիչի որդի, 20-րդ դարասկզբի ազգային-ազատագրական պայքարի նվիրյալ Նիկոլայ-Մհեր Բալյանը, ում «Մհեր» անունով կնքել է Զորավար Անդրանիկը։ Եղել է Վայոց ձորի հրամանատարական կազմում, Յապոնի (Հովհաննես Պարոնյան) հետ կազմակերպել է գավառի ինքնապաշտպանությունը թաթարական հրոսակախմբերից։ Իր մասին առանձին կենսագրական հոդված եմ հրապարակել կայքում։
2. Աղաբաբ-Մուխսիի ճյուղ (Մխսոնք)
Միջնեկ որդին՝ Աղաբաբը, ծնվել է 1812 թվականին։ Աղաբաբը հայտնի է նաև «Մուխսի» անունով։ Բառը (մահտեսի) ստուգաբանվում է որպես Երուսաղեմ ուխտի գնացած հավատավոր (Էդուարդ Աղայան, «Արդի հայերենի բացատրական բառարան», 1976, էջ 959)։
Մուխսի Աղաբաբը եղել է Ռինդի դարբինը և կարևոր դեր է ունեցել գյուղի կայացման և, մասնավորապես, ջրագծի կառուցման գործում։ 1830-ականներին, երբ Ռինդի յոթ հիմնադիր ընտանիքները ձեռնամուխ են լինում Ուլգյուրից ջուր բերելուն, անհրաժեշտ էր առու փորել Աղավնաձորի դաշտի մոտ երկու կիլոմետրանոց ամայի ու քարքարոտ տեղանքով։ Մինչ ընտանիքներից մեկական տղամարդ կտրում էր ապառաժները, Մուխսի Աղաբաբն իր դարբնոցում գիշերուզօր կոփում և սրում էր նրանց աշխատանքային գործիքները՝ բահեր, չիվեր, լոմեր ու քլունգներ։ Ավելի քան մեկ տարի տևած այդ ծանր ու տիտանական աշխատանքը պսակվում է հաջողությամբ և կենսատու ջուրը հասնում է Ռինդ։
Աղաբաբ Մուխսիի որդիներն են Ավետիսը (ծնվ. 1846) և Սահակը (ծնվ. 1844)։
Սահակի որդիներն են Ներսեսը, Մանուկը և Եփրեմը։ Ռինդում տոհմի ազգանուններն են Սահակյաններ, Ներսիսյաններ։
Ավետիսի որդիներն են Կարապետը, Աղաբեկը և Հազարբերկը։ Գյուղում ճյուղի ազգանուններն են Ավետիսյաններ, Կարապետյաններ, Աղաբաբյաններ։ Տոհմի հիշատակարանը հարստանում է նաև մերօրյա արխիվային բացահայտումներով։ «Ժողովրդի հիշողություն» (Память народа) պետական արխիվային տվյալների համաձայն՝ տոհմի ներկայացուցիչ Կարապետի որդի Արիստակես Ավետիսյանը (ծնվ.՝ 1910թ), մասնակցել է հայրենական պատերազմին և պարգևատրվել «Հայրենական պատերազմի II աստիճանի» շքանշանով։
Ավետիսի թոռան (Գրիգորի) թոռ՝ Ավետիքի որդի Հրաչյա Ավետիսյանը 2020 թվականի հոկտեմբերի 16-ին Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի ժամանակ անմահացել է Արցախի Հանրապետության Ջրական բնակավայրում։
3. Գրիգորի ճյուղ (Գրիգորենք)
Կրտսեր որդին՝ Գրիգորը, ծնվել է 1822 թվականին։ Որդիներն են Սիմոնը, Սաֆարը, Մանուկը, Հարությունը։
Սիմոնի որդիներն են Ավանեսը, Զաքարան և Միսակ։ Զաքարայի որդի Ժորժիկ Գրիգորյանը երկար տարիներ եղել է Ռինդի միջնակարգ դպրոցի ֆիզիկայի ուսուցիչ, որոշ շրջան նաև տնօրեն։
Տոհմի նշանավոր ներկայացուցիչ է Սաֆարի որդի Ենոք Սաֆարյան-Գրիգորյանը, ով 20-րդ դարի սկզբի ամենածանր ու օրհասական պահերին ստանձնեց առաջնորդի պատասխանատվությունը՝ դառնալով Վայոց ձորի ինքնապաշտպանական ուժերի առանցքային հրամանատարներից մեկը։
Գրիգորի ճյուղի ներկայացուցիչ է գրող, թարգմանիչ Մկրտիչ Մկրտչյանը (Գրիգոր > Հարություն > Մկրտիչ > Ասատուր > Բախշի (Մկրտիչ))։
ՀՀ վաստակավոր արտիստ Սուսաննա Սաֆարյանի հայրը՝ Ամբիկ Սաֆարյանը, Գրիգորի որդի Սաֆարի որդի Նիկոլայի որդին է։
Այս ճյուղի հիմնական ազգանուններն են Գրիգորյաններ, Սաֆարյաններ, Մանուկյաններ, Սիմոնյաններ, Հարությունյաններ, Մկրտչյաններ։
Ռինդեցի հրամանատարները Վայոց ձորի զինվորական կազմի հետ, 20-րդ դարասկիզբ։ Լուսանկարում են Մհեր Բալյանը (Բալինի թոռ) և Ենոք Սաֆարյանը (Գրիգորի թոռ)։
Ինքս այս տոհմից եմ. Մելիք-Սաֆարի որդի Աղաբաբ Մուխսիի որդի Ավետիսի որդի Կարապետի որդի Քրիստափորի որդի Հրանտի որդի Աշոտի որդի Նարեկն եմ:
Իմ ունեցած ինֆորմացիայով հավաքել եմ տոհմի թվային տոհմածառը՝ ավելի քան 800 արական անդամներով։ Մշտապես թարմացնում եմ, ավելացնում նոր մարդկանց, փոփոխում, լրացնում բացթողումները։

Балин, Мухси, Грикор: От Ани до Ринда
Один из самых больших и старейших родов (кланов) села Ринд — это династия Мелик-Сафара, история которой тянется от средневекового Ани до Сюника, Нахичевана и Вайоц Дзора. Исторические источники свидетельствуют, что в 1828 году, после заключения Туркманчайского мира, когда в Восточной Армении началось массовое переселение армян, село Старый Ринд, веками остававшееся заброшенным, обрело новую жизнь. Именно в этот период в Старом Ринде обосновались трое сыновей Мелик-СафараБалин, Агабаб и Григор, ставших столпами новейшей истории села.
Исследования этнографа Ерванда Лалаяна раскрывают дворянское происхождение рода. Родоначальник Степан жил и прославился в столице Багратидов — Ани, где получил титул мелика (сардара) и должность полководца. После разрушительного землетрясения 1319 года Ани был полностью покинут, и предполагается, что именно тогда род покинул город.
Уйдя из Ани, род на короткое время обосновался в селе Шахриар Эчмиадзинского района. В книге историка Гензеля Аракеляна «История Брнакота» (1997 г.) отмечается, что здесь у них возник конфликт с местными Шаххатуни, который привел к кровопролитию и вынудил род снова мигрировать.
Нахичеван (Джахук)
По крайней мере со второй четверти XIV века до начала XIX века основным пристанищем рода было село Джахук в Нахичеване. Хотя письменных источников на данный момент мало, устные предания свидетельствуют о роли рода в строительстве одной из церквей Джахука.
Покидая Нахичеван, род был представлен пятью братьями, отцом которых, согласно архивным материалам, был Великий Ага Баба (Агабаб). Судьба развела братьев по разным дорогам.
Мелик-Танги I
Продолжив носить отцовский титул мелика, он обосновался в селе Брнакот в Сюнике, положив начало известной династии Мелик-Тангянов. Род достиг пика своего могущества при Мелик-Танги II, который построил колокольню церкви Святого Григория Просветителя в Брнакоте (где и находится его надгробие) и знаменитый мост Мелик-Танги через реку Воротан. Из этой ветви происходил также предводитель Армянской епархии Атропатены, историк и архиепископ Нерсес Мелик-Тангян.
В февральско-мартовском номере журнала «Айреник» за 1956 год командир (хмбапет) Мартирос из Башгарни, рассказывая о том, как в декабре 1920 года он и военный министр Армении Рубен Тер-Минасян гостили в доме Мгера Баляна, сообщает, что деды (прадеды) Мгера Баляна, Нерсеса Мелик-Тангяна и Сергея Мелик-Йолчяна были братьями.
Родственная связь с Тангянами документально подтверждена, однако информацию о связи с Мелик-Йолчянами мне пока найти не удается (если вы располагаете какими-либо сведениями, пожалуйста, свяжитесь со мной).
Остальные братья
О трех братьях точной информации на данный момент найти не удалось. Их имена: Овсеп, Автандил, Тават. Представитель рода Камо Сафаренц много лет назад сообщил мне, что, вероятно, один из братьев переехал в Тебриз, а другой — в Арцах.
Мелик-Сафар (род. 1756 г.)
Мелик-Сафар родился в 1756 году. При переезде из Нахичевана в Вайоц Дзор предки на короткое время остановились в селе Арпа (Арени). Именно здесь скончался отец рода — Сафар. Его надгробный камень сохранился до наших дней и находится на территории поселения Старая Арпа, рядом с церковью Святой Богородицы — в исторической местности, где когда-то располагалась резиденция княжеского дома Орбелянов.
Три сына Мелик-Сафара — Балин, Агабаб и Григор — основали в Ринде три большие ветви. Несмотря на разветвление, представители рода сохраняют чувство кровного родства, принимая друг друга как близких родственников — двоюродных братьев.
1. Ветвь Балина (Балиненк)
Старший сын, Балин, родился в 1787 году.
Сыновья: Асатур, Мкртич, Хачатур, Абгар (Палез).
Их ответвления также образовали большие роды (Мкртиченк, Асоенк, Хачоенк).
Сыновья Хачатура: Каро и Смбат. Род носит фамилию Хачатрян.
Сыновья Асо: Аракел, Арам, Тигран, Парсам и Мисак. Род носит фамилии Асатрян и Арамян.
Сыновья Абгара: Ато и Сако.
Сыновья Мкртича: Николай-Мгер, Енок, Его, Маргар, Закара и Айрапет (Або). В Ринде представители этой ветви сейчас носят фамилию Мкртчян. В Арени есть потомки Енока.
Выдающийся представитель: Николай-Мгер Балян (сын Мкртича), преданный деятель национально-освободительной борьбы начала XX века. Имя «Мгер» ему дал лично Полководец Андраник. Он входил в командный состав Вайоц Дзора и вместе с Японом (Ованес Паронян) организовывал оборону уезда от татарских бандформирований.
2. Ветвь Агабаба-Мухси (Мхсонк)
Средний сын, Агабаб, родился в 1812 году. Агабаб был также известен под именем «Мухси». Это слово (матеси) трактуется как верующий, совершивший паломничество в Иерусалим (Эдуард Агаян, «Толковый словарь современного армянского языка», 1976, стр. 959).
Мухси Агабаб был кузнецом Ринда и сыграл неоценимую роль в становлении села, в частности, в строительстве водопровода. В 1830-х годах, когда семь семей-основателей Ринда взялись провести воду из Ульгюра, возникла необходимость вырыть канал длиной около двух километров через пустынную и каменистую местность поля Агавнадзора. Пока по одному мужчине от каждой из остальных шести семей прорубали скалы, Мухси Агабаб в своей кузнице день и ночь ковал и точил их рабочие инструменты — лопаты, заступы, ломы и кирки. Этот тяжелый, титанический труд, длившийся более года, увенчался успехом, и живительная вода пришла в Ринд.
Его сыновьями были Аветис (род. 1846) и Саак (род. 1844).
Сыновья: Аветис (род. 1846 г.) и Саак (род. 1844 г.).
Сыновья Саака: Нерсес, Манук и Епрем. В Ринде фамилии рода — Саакян и Нерсисян.
Сыновья Аветиса: Карапет, Агабек и Азарберк. В селе фамилии ветви — Аветисян, Карапетян, Агабабян.
Выдающийся представитель: Аристакес Аветисян (сын Карапета, род. 1910 г.) участвовал в Великой Отечественной войне и был награжден орденом «Отечественной войны II степени».
3. Ветвь Григора (Григоренк)
Младший сын, Григор, родился в 1822 году.
Сыновья: Симон, Сафар, Манук, Арутюн.
Сыновья Симона: Аванес, Закара и Мисак. Жоржик Григорян (сын Закары) долгие годы был учителем физики в средней школе Ринда, некоторое время также занимал должность директора.
Выдающийся представитель: Енок Сафарян-Григорян (сын Сафара). В самые тяжелые и роковые моменты начала XX века он взял на себя ответственность лидера, став одним из ключевых командиров сил самообороны Вайоц Дзора.
Основные фамилии этой ветви: Григорян, Сафарян, Манукян, Симонян, Арутюнян.
Все три рода, происходящие от великого Мелик-Сафара, ныне представлены в селе Ринд.
От автора: Я сам происхожу из этого рода, из ветви сына Мелик-Сафара Агабаба > Аветиса > Карапета > Кристапора > Гранта > Ашота > Нарек.
Я составил и разместил на сайте полное интерактивное генеалогическое древо рода — более 610 мужских имен, которое находится на стадии пополнения и уточнения. В случае предложений, мнений или обнаружения неточностей прошу связаться со мной.