Ռինդի նորագույն պատմության մեջ կան իրադարձություններ, որոնք բաժանում են ժամանակը երկու մասի՝ «առաջ» և «հետո»։ 1996 թվականի նոյեմբերի 1-ը հենց այդպիսի օր էր՝ օր, երբ իրականություն դարձավ անհավանական թվացող երազանքը, և գյուղ մտավ կենարար ջուրը։
1966 թվականին հին բնակավայրից նոր տարածք տեղափոխվելուց հետո Ռինդը կանգնել էր լրջագույն խնդրի առջև՝ ոռոգման ջրի բացակայությունը։ Գյուղատնտեսական հարուստ ավանդույթներ ունեցող համայնքի համար սա գոյաբանական հարց էր։ Տեղային փոքր լուծումները բավարար չէին նույնիսկ կենցաղային կարիքների համար, իսկ հողը մնում էր ծարավ։ Ժամանակին մշակվել էր Աղասի Խանջյանի նախագիծը, որով նախատեսվում էր Եղեգիս գյուղի մոտից խողովակներով ջուր հասցնել այս տարածաշրջան, սակայն ծրագիրը ձգձգվում էր, իսկ խնդիրները՝ շատանում։ Պետք էր գտնել նոր, համարձակ լուծում։
Լուծումը գտնվեց, և այն նույնքան համարձակ էր, որքան անիրագործելի էր թվում առաջին հայացքից։ Նախագծի հեղինակը ծնունդով Ռինդից Սյունյաց թեմի առաջնորդ Աբրահամ արքեպիսկոպոս Մկրտչյանն էր։
Գաղափարը հետևյալն էր. Նորավանքի ձորից՝ պատմական Սուրբ Փոկաս մատուռի հարակից հատվածից, վերցնել Արփա գետի ձախ վտակ Գնիշիկի ջուրը և ինքնահոս եղանակով, բարդ ռելիեֆի միջով հասցնել Ռինդի հյուսիսային հատված։ 20-րդ դարի ավարտին այս մտահղացումը մարմին առավ։ Սյունյաց թեմի և Ամերիկայի Հայոց Արևելյան թեմի (ի դեմս Հայ Օգնության Ֆոնդի) համատեղ ջանքերով կառուցվեց 24 կիլոմետրանոց «Նորավանք-Ռինդ» ջրագիծը։
1 նոյեմբերի, 1996թ.
Եվ ահա, 1996 թվականի աշնանը շինարարական աշխատանքներն ավարտվեցին։ Նոյեմբերի 1-ը Ռինդում վերածվեց համազգային տոնախմբության։ Գյուղի բնակիչները՝ մեծից փոքր, հարևան բնակավայրերից ժամանած հյուրերը հավաքվել էին՝ ականատեսը լինելու ջրի մուտքին։
Միջոցառման կարևորությունն ընդգծվում էր ներկաների ներկայացուցչական կազմով։ Բացման արարողությանը մասնակցելու համար Ռինդ էր ժամանել Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Ա Քեսաբցին։ Նրա ներկայությունը օրհնություն էր բերում ոչ միայն ջրին, այլև ողջ համայնքին։
Պատվավոր հյուրերի թվում էին.
- Սյունյաց թեմի առաջնորդ Աբրահամ արքեպիսկոպոս Մկրտչյանը,
- ՀՀ գյուղատնտեսության և պարենի նախարար Աշոտ Ոսկանյանը,
- Վայոց ձորի մարզպետ Պանդուխտ Մանուկյանը,
- Ուկրաինայի հայոց թեմի առաջնորդ Նաթան ծայրագույն վարդապետ Հովհաննիսյանը,
- Հոգեշնորհ Արտակ աբեղա Տիգրանյանը և Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստյանը,
- ՀՕՖ-ի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Եզնիկ Պալյանը։
Մթնոլորտը հագեցած էր ցնծությամբ և երախտագիտությամբ։ Հատուկ շնորհակալական խոսքեր ուղղվեցին նախագծի բոլոր աջակիցներին, մասնավորապես՝ ԱՄՆ Հայոց Արևելյան թեմի առաջնորդ Խաժակ արքեպիսկոպոս Պարսամյանին և ՀՕՖ-ի ողջ անձնակազմին, որոնց անմիջական ջանքերով անապատ հիշեցնող հողերը վերածվեցին ծաղկուն այգիների։
Օրվա գագաթնակետը Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Ա-ի հայրապետական օրհնությունն ու պատգամն էր։ Վեհափառ Հայրապետն իր խոսքում ջուրը բնութագրեց ոչ միայն որպես նյութական բարիք, այլև հոգևոր վերածննդի խորհրդանիշ՝ կոչ անելով ռինդեցիներին ամուր կառչել հայրենի հողին և շենացնել այն։
Նորավանք-Ռինդ ջրագծի բացումը դարձավ շրջադարձային կետ գյուղի տնտեսական զարգացման համար՝ հիմք դնելով այն այգեգործական հաջողություններին, որոնցով Ռինդն հպարտանում է այսօր։
Ստորև ներկայացնում եմ Վեհափառ Հայրապետի խոսքն ամբողջությամբ.
Սիրելի՛ հոգեւոր եղբայրներ, հարգարժան ներկայացուցիչներ մեր պետական իշխանության՝ հանձին գյուղատնտեսության նախարար պարոն Մանուկյանին եւ շատ սիրելի՛, թանկագին զավակներ Ռինդ գյուղի եւ շրջակա գյուղերի.
Այս օրը մի պայծառ օր է շրջանի պատմության մեջ, եւ իմ առաջին խոսքով ես ուզում եմ ձեզ բոլորիդ հայտնել, որ նոյեմբերի 1-ը մեր Եկեղեցու պատմության մեջ, Սուրբ Էջմիածնի Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսության պատմության մեջ, պատմագրքի պայծառ էջերից մեկում, պիտի արձանագրվի որպես Ռինդ գյուղի օր։ Բնականորեն, ես էլ զգում եմ, դուք էլ զգում եք, որ սովորական մի դեպք չէ Ամենայն Հայոց մի Կաթողիկոսի համար՝ գտնվել բոլոր գյուղերում։ Ես կարող էի այսօր ուղարկել մի եպիկոպոսի, մի ներկայացուցչի, որպեսզի ձեր բոլորի առջեւ ներկայացներ մեր Սրբություն Սրբոց Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը։ Բայց պիտի ասեմ, պիտի խոստովանեմ, որ ցանկանալով ցանկացա անձամբ գալ։
Եկա՝ առաջին հերթին ներքին մի մղումից առաջնորդված, որովհետեւ ես ծնվել եմ գյուղի մեջ, մեծացել եմ հողի մեջ, ջրել եմ հողը եւ իմ կյանքը խառնել եմ, մինչեւ իմ տասնչորս տարեկան լինելը, հողի հետ, գյուղի մեջ եւ գեղջկական կյանքի այլազան արտահայտություններուն։ Տասներեք տարի իմ կյանքումս ես էլեկտրականություն ասված բանը չեմ տեսել։ Մոմի լույսի տակ եմ սերտել, ուսում առել, մախրի (նաեւ՝ մարխ) լույսով եմ պարտեզները երբեմն գիշերները ման եկել։
Գյուղն իմ մեջ ապրում է այնպես, ինչպես արյունը իմ մարմնի մեջ։ Գյուղի կյանքն ինձ համար սքանչելի այն կյանքի ձեւն է, որտեղ Աստուծո ստեղծած բնությունը եւ Աստուծո ստեղծած մարդն իրարու հետ կշաղախվեն ու գյուղից, հողից կյանք դուրս կբերեն։ Քաղաքները, բնականորեն, մարդկային ընկերության զարգացման մեջ կարեւոր դեր ունեն։ Ես ապրել եմ նաեւ մեծ քաղաքներում, շատ մեծ քաղաքներում, բայց գյուղի հոգին երբեք չի մեռել, երբեք չի մարել իմ հոգու մեջ եւ այսօր ձեր գյուղի միջից ողջունում եմ մեր գյուղական բոլոր շրջանները Հայաստան աշխարհում։
Այսօր, այս պայծառ ու կապույտ երկնքի ներքո, այս ձյունաբարձ լեռնային գագաթների, այս լեռնային շրջապատի մեջ ես հարց եմ տալիս. Աստված երկնքից ինչպե՞ս է նայում մեզ։ Ես զգում եմ, որ Աստված ժպտում է երկնքից՝ ձեզ տեսնելով, տեսնելով ձեր այս հավատարիմ կապվածությունը մեր հողին, Հայրենիքին, պետությանը եւ Եկեղեցիին։ Եվ նա, ով ժպիտ կպատճառի Աստծուն, Աստուծո արժանի զավակն է, որովհետեւ մենք կյանք ենք ստացել Նրանից։ Նա է տվել մեզ հողը, մենք մեր ձեռքով չենք ստեղծել հողը, եւ ձեռքերը եղել են՝ հողից կյանք հանելու համար։
Դուք իմացել եք, անշուշտ, Աստվածաշնչի այն առաջին խոսքերից մեկը, որն ասում է. «Մարդն է, որ գործէ զերկիր», եւ որ քո ճակտի քրտինքովը պիտի շահես քո կյանքը։ Դա է Աստուծո տված պատգամը։ Մեր ձեռքերը եղել են այս հողից կյանք հանելու համար։ Քիչ առաջ, երբ դուք ծափահարում էիք ձեր Հայր Սուրբին, մեր պետության ներկայացուցիչների խոսքերից հետո, մտքովս մի մտածում անցավ։ Այս ձեռքերը չեն եղել միայն ծափի համար, այս ձեռքերը չեն եղել միայն ուտելու, խմելու եւ ծխելու համար։ Որքան պակասեցնենք ձեռքերի գործածությունը ծուխի համար, որքան պակասեցնենք ձեռքերի գործածությունը խմիչքի համար, որքան զորացնենք ձեռքերի գործածությունը գրիչի համար, դո՛ւք՝ դպրոցական երեխաներ, իմ պատվական ժողովրդի զավակնե՛ր, որքան ուժեղացնեք ձեր ձեռքերի հպումը հողին, այնքան բարիք կքաղեք, այնքան երջանիկ կլինեք։
Սիրելինե՛ր, ես, որ ապրել եմ օտար երկրներում, զգում եմ, տեսել եմ ուրիշների մեջ հպարտությունն իրենց պետության համար։ Եվ նախ ով իրեն չի հարգի, թող չսպասի ուրիշից հարգանք։ Մենք է, որ մեզ պիտի հարգենք, մենք է, որ մեր պետությունը պիտի զորացնենք։ Եվ այսօր, հանձին գյուղատնտեսության նախարարին, ես ողջունում եմ մեր պետության հոգածությունը հանդեպ իր ժողովրդին։ Եվ իբրեւ Կաթողիկոս, Հայր ամենեցուն՝ այսօր ասում եմ. սիրելի՛ պետական ներկայացուցիչներ, եթե մինչեւ հիմա մեկ էիք արել, սրանից հետո երկու եւ երեք պետք է անեք, որպեսզի արժանի լինեք այս ժողովրդի սիրույն եւ հարգանքին։ Եվ, ահավասիկ, այս գաղափարով ողջունում եմ ձեզ եւ մեր սիրելի մարզպետին՝ պարոն Մանուկյանին եւ նաեւ բոլոր պատասխանատուներին այս գյուղերին, որպեսզի իրենք իրենց մասնակցությունը լայնորեն բերեն ձեզ՝ բոլորի սրտաբաց, պատրաստակամ մասնակցությամբ։
Ասելիք ունեմ տակավին։ Բոլորդ էլ, վստահ եմ, սպասում եք, որովհետեւ իմ այս ասելիքը ես քաղում եմ ձեր բոլոր-բոլորի սրտերից եւ, ծաղկեփունջի նման, իմ այս ասելիքը, իբրեւ գնահատանքի խոսք, ուղղում եմ հոգեւոր առաջնորդին եւ մեր հոգեւոր զավակին՝ Հայր Աբրահամին՝ գնահատելու համար նրա նվիրվածությունը, բացառիկ կարգի նվիրվածությունը։ Իրեն հիմիկվանից մի խոսք եմ ասելու. եպիսկոպոս լինես, կաթողիկոս լինես, բայց վարդապետ լինելուց չդադարես։
Իմ գնահատանքի խոսքն եմ ուղղում մեր Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու Ամերիկայի Արեւելյան թեմի Առաջնորդ Տ. Խաժակ արքեպս. Պարսամյանին, թեմական խորհրդին եւ նաեւ Հայ 0գնության Ֆոնդին եւ նրա ղեկավարներին՝ գլխավորված պարոն Եզնիկ Պալյանի կողմից։ Ես շատ լավ եմ ճանաչում բոլորին, եղել եմ այնտեղ՝ Ամերիկայում, տեսել եմ նրանց։ Եվ նրանց հոգածությունը ես նկատում եմ որպես արտահայտությունը կենդանի, շոշափելի, թանձրացական արտահայտությունն իրենց սիրույն՝ հանդեպ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնին, հանդեպ Հայաստանյայց Առաքելական մեր Սուրբ Եկեղեցու հայաստանաբնակ զավակներին եւ հանդեպ ձեզ՝ այս շրջանի գյուղի բնակիչներին։
Սիրելի՛ք, մի վայրկյան մտածեք։ Սրանից հազարավոր մղոններով հեռու՝ Նյու Յորք քաղաքի մեջ նստած հայեր կամ Ամերիկայում տարածված հայեր, որոնք Հայաստանը չեն տեսել, բայց սիրտը, հոգին աշխարհագրություն չի ճանաչի, կսիրեն այն։ Սերը սահման չունի։ Նրանք աշխատում են, բայց իրենց աշխատանքից բաժին են հանում իրենց Հայրենիքին, իրենց Եկեղեցու զավակներին։ Մենք պետք ունենք մեր կյանքն ըմբռնելու որպես ծառայություն Աստուծո, եւ Աստծուն, Հայրենիքին, Եկեղեցուն, մշակույթին, դպրոցին, գրքին, գրականությանը մատուցված ծառայությունն է, որ մեզ կերջանկացնի։ Հետեւաբար՝ ուզում եմ նրանց էլ հայտնել իմ բարձր աստիճանի գնահատանքը եւ բոլոր այն անձերին, որոնք անհատապես կամ որպես կազմակերպություն՝ ամերիկյան կամ հայկական, իրենց բաժինը բերին այս շքեղ, այս կենսական գործի հաջողության համար։
Վերջապես՝ ջուրն Ավետարանի մեջ ամենից շատ գործածված բառերից մեկն է։ Ջուրը հացին եւ լույսին պես կենսական է։ Առանց ջրի, առանց հացի եւ առանց լույսի կյանք չի կարելի երեւակայել։ Հիսուս Ինք ասաց. «Ես եմ ջուրը կենդանի»։ Ջուրը նյութական է։ Ջուրը մեր ֆիզիկական գոյության համար անհրաժեշտ է։ Բայց կա ուրիշ ջուր, հոգեկան աղբյուր, հոգիի ջուր, այն ջուրը, որ երբ մարդ կըմպե, այն գիտակցությունը, այն գաղափարը, այն հավատքը, այն սերը, այն զոհողությունը կզգա, թե մարդս կկենդանացնե, թե այն կենդանի ջուր է։
Մենք միս ու ոսկո՞ր ենք միայն, ֆիզիկական գոյությո՞ւն ենք միայն, ուտել-խմելու, հաճոյանալու եւ մեռնելու կյանքի ընթա՞ցք ունենք միայն։ Ո՛չ, եղբայրներ ու քույրեր։ Կյանքը հոգեկան ապրումների, մտավորական ապրումների վայելք է նաեւ։ Եվ դրա համար անքան ուրախացա այսօր, երբ քայլելով այս գյուղի զառիվերը բարձրացա եւ տեսա այս երեխաներին։ Դո՛ւք, սիրելի՛ դպրոցականներ, այնքան ուրախացրիք ինձ։ Ես ուզում եմ, որ ձեր դեմքերի վրա միշտ ժպիտ լինի, միշտ, նույնիսկ՝ ցավի մեջ։ Ժպիտն Աստուծո ներկայությունն է մեր մեջ։ Կյանքը մենք պետք է լավատեսությամբ դիմավորենք։
Մենք այլեւս հասել ենք մի այնպիսի գիտակցության, որ այս երկրի ծառան եւ տերը միանգամայն մենք ենք։ Մենք այս երկրի տերը չենք կարող լինել՝ առանց այս հողի ծառան լինելու։ Ես չեմ կարող Եկեղեցու պետ լինել, առանց այս Եկեղեցու ծառաների ծառան լինելու։ Ես չեմ եղել որպես Կաթողիկոս Աթոռի, գրասենյակի համար։ Ես ուզում եմ լինել Կաթողիկոս ժողովրդի համար, ժողովրդի մեջ եւ ժողովրդի հետ։ Այս է քրիստոնեական ըմբռնումը մեր Եկեղեցու, եւ այսօր եկել եմ այս օրը ձեզ նվիրելու՝ որպես Աստուծո թարգմանությունը ձեր կյանքում, եւ այս ջուրը թող լինի ոչ միայն նյութեղեն ջուր՝ ձեր հողերը ոռոգելու համար, այլ այս ջուրը լինի նաեւ հոգեւոր, բարոյական, ազգային, մշակութային վերանորոգում այս երեխաների եւ գալիք սերունդների համար։
Եթե այդ օրվանից ունեք որակյալ նկարներ, կարող եք ուղարկել ինձ (կայքի ներքևում նշված էլեկտրոնային հասցեով), կավելացնեմ նյութին։

In the modern history of Rind, there are events that divide time into “before” and “after.” November 1, 1996, was exactly such a day—a day when a seemingly impossible dream became reality, and life-giving water finally entered the village.
After relocating from the old settlement to the current site in 1966, Rind faced a severe crisis: the lack of irrigation water. For a community with rich agricultural traditions, this was an existential issue. Small-scale local solutions were insufficient even for household needs, leaving the land parched. Years prior, a project by Aghasi Khanjyan had been developed to bring water via pipelines from the Yeghegis River, but the program was plagued by delays and growing complications. A new, bold solution was needed.
That solution was found, and it was as daring as it initially seemed unfeasible. The author of the project was Archbishop Abraham Mkrtchyan, Primate of the Diocese of Syunik and a native of Rind.
The concept was to draw water from the Gnishik River (a left tributary of the Arpa) near the historic Chapel of Saint Phocas in the Noravank canyon and bring it to the northern section of Rind via a gravity-fed pipeline through rugged terrain. At the end of the 20th century, this vision took shape. Through the joint efforts of the Diocese of Syunik and the Eastern Diocese of the Armenian Church of America (represented by the Fund for Armenian Relief – FAR), the 24-kilometer “Noravank-Rind” pipeline was constructed.
November 1, 1996
By the autumn of 1996, construction was complete. November 1 became a day of national celebration in Rind. Villagers of all ages, along with guests from neighboring communities, gathered to witness the arrival of the water.
The importance of the event was underscored by the distinguished guests in attendance. To participate in the opening ceremony, His Holiness Karekin I (Sarkissian), Catholicos of All Armenians, arrived in Rind. His presence brought a blessing not only to the water but to the entire community.
Among the guests of honor were:
- Archbishop Abraham Mkrtchyan, Primate of the Diocese of Syunik
- Ashot Voskanyan, RA Minister of Agriculture and Food
- Pandukht Manukyan, Governor of Vayots Dzor
- Bishop Nathan Hovhannisyan, Primate of the Armenian Diocese of Ukraine
- Reverend Artak Tigranyan and Archbishop Bagrat Galstyan
- Yeznik Palyan, Director of the FAR Armenia Office
The atmosphere was filled with jubilation and gratitude. Special thanks were offered to all supporters of the project, particularly Archbishop Khajag Barsamian, Primate of the Eastern Diocese of the USA, and the entire staff of FAR, through whose direct efforts lands resembling a desert were transformed into blooming orchards.
The climax of the day was the patriarchal blessing and message of Catholicos Karekin I. In his speech, the Pontiff described water not merely as a material good but as a symbol of spiritual rebirth, calling on the people of Rind to cling firmly to their ancestral land and make it prosper.
The opening of the Noravank-Rind pipeline became a turning point for the village’s economic development, laying the foundation for the viticultural and agricultural success that Rind takes pride in today.
The Speech of His Holiness Karekin I, Catholicos of All Armenians
Rind Village, November 1, 1996
“Dear spiritual brothers, honorable representatives of our state authority—in the person of Minister of Agriculture Mr. Manukyan—and very dear, precious children of Rind and the surrounding villages:
This day is a bright day in the history of this region, and with my first words, I want to tell you all that November 1 shall be recorded in the history of our Church, in the history of the Catholicosate of All Armenians in Holy Etchmiadzin, in one of the brightest pages of our history books, as The Day of Rind. Naturally, I feel it, and you feel it too: it is no ordinary event for a Catholicos of All Armenians to be present in every village. I could have sent a bishop or a representative today to represent our Holy of Holies, the Mother See of Holy Etchmiadzin. But I must say, I must confess, that I desired with a great desire to come in person.
I came, first of all, led by an inner impulse, because I was born in a village, I grew up in the soil, I watered the earth, and I mixed my life with the land and the various expressions of peasant life until I was fourteen years old. For thirteen years of my life, I never saw such a thing as electricity. I studied and learned by the light of a candle; I sometimes walked through orchards at night by the light of a torch (makhri).
The village lives in me just as blood lives in my body. Village life is, for me, that wonderful way of existence where the nature created by God and the man created by God blend together to bring life out of the earth. Cities, naturally, have an important role in the development of human society. I have lived in big cities, very large cities, but the spirit of the village has never died, never faded in my soul, and today, from within your village, I greet all our rural regions throughout the land of Armenia.
Today, under this bright and blue sky, amidst these snow-capped mountain peaks and this mountainous embrace, I ask: How does God look upon us from heaven? I feel that God is smiling from heaven seeing you, seeing this faithful attachment of yours to our soil, to the Fatherland, to the State, and to the Church. And he who brings a smile to God is a worthy child of God, for we received life from Him. He gave us the land—we did not create the land with our own hands—and hands were given to us to bring life out of that land.
You surely know one of those first words of the Bible which says: ‘It is man who works the earth,’ and that by the sweat of your brow you shall earn your life. That is the commandment given by God. Our hands were meant to draw life from this soil. A moment ago, when you were applauding your Holy Father, after the words of our state representatives, a thought crossed my mind. These hands were not meant only for applause; these hands were not meant only for eating, drinking, and smoking. The more we decrease the use of our hands for smoke, the more we decrease the use of our hands for drink, and the more we strengthen the use of our hands for the pen—you, school children, children of my honorable people—the more you strengthen the touch of your hands upon the soil, the more goodness you will reap, and the happier you will be.
Beloved ones, I, who have lived in foreign lands, feel and have seen in others the pride they have for their state. And first, he who does not respect himself should not expect respect from others. It is we who must respect ourselves; it is we who must strengthen our state. And today, in the person of the Minister of Agriculture, I welcome our state’s care for its people. And as Catholicos, Father of all, I say today: Dear state representatives, if until now you have done one part, from now on you must do two and three, so that you may be worthy of the love and respect of this people. And so, with this idea, I greet you and our dear Governor, Mr. Manukyan, and all those responsible for these villages, so that they may bring their participation to you widely, with the open-hearted and ready participation of all.
I still have more to say. I am sure you are all waiting, because what I am about to say I pluck from the hearts of every single one of you and, like a bouquet of flowers, I direct this word of appreciation to the spiritual leader and our spiritual son, Father Abraham, to commend his devotion—a devotion of an exceptional kind. I have one thing to say to him from now on: you may become a bishop, you may become a catholicos, but never cease being a vardapet (teacher/preacher).
I direct my words of appreciation to the Primate of the Eastern Diocese of the Armenian Apostolic Holy Church of America, Archbishop Khajag Barsamian, to the Diocesan Council, and also to the Fund for Armenian Relief and its leaders, headed by Mr. Yeznik Palyan. I know them all very well; I have been there in America, I have seen them. And I perceive their care as a living, tangible, and profound expression of their love—toward the Mother See of Holy Etchmiadzin, toward the children of our Armenian Apostolic Holy Church living in Armenia, and toward you, the residents of this region’s villages.
Beloved ones, think for a moment. People sitting thousands of miles away in New York City or spread across America, Armenians who have not seen Armenia, but whose hearts and souls recognize no geography—they love it. Love has no borders. They work, but they set aside a portion of their labor for their Fatherland, for the children of their Church. We need to understand our life as a service to God; and service rendered to God, the Fatherland, the Church, culture, school, books, and literature is what will make us happy. Therefore, I want to express my highest degree of appreciation to them as well, and to all those individuals who, personally or as an organization—American or Armenian—brought their share to the success of this magnificent, vital work.
Finally, ‘water’ is one of the most frequently used words in the Gospel. Water is as vital as bread and light. Without water, without bread, and without light, life cannot be imagined. Jesus Himself said: ‘I am the living water.’ Water is material. Water is necessary for our physical existence. But there is another water, a spiritual fountain, the water of the soul; that water which, when a person drinks it—that consciousness, that idea, that faith, that love, that sacrifice—one feels that it brings a person to life, that it is living water.
Are we only flesh and bone? Are we only a physical existence? Do we only have a course of life for eating, drinking, pleasuring ourselves, and dying? No, brothers and sisters. Life is also the enjoyment of spiritual and intellectual experiences. And for that reason, I was so filled with joy today when, walking up the slope of this village, I saw these children. You, dear school children, have made me so happy. I want there to be a smile on your faces always—always, even in pain. A smile is the presence of God within us. We must meet life with optimism.
We have finally reached a consciousness where we are both the servant and the master of this land. We cannot be the master of this land without being the servant of this soil. I cannot be the head of the Church without being the servant of the servants of this Church. I have not become Catholicos for the sake of the Throne or the office. I want to be a Catholicos for the people, among the people, and with the people. This is the Christian understanding of our Church, and today I have come to dedicate this day to you as God’s translation in your life. And let this water be not only material water to irrigate your lands, but let this water also be a spiritual, moral, national, and cultural renewal for these children and for the generations to come.”