Վիմափոր եկեղեցու քայլարշավային արահետներ
Ռինդի վիմափոր եկեղեցին հասնելու ամենամատչելի երթուղին սկսում է Կաքավաձոր հանդամասից։ 2024 թվականի ամռանը Արենիի համայնքապետարանի կողմից ՄԱԿ-ի Զարգացման Ծրագրի հետ համագործակցությամբ և Եվրամիության ֆինանսավորմամբ կառուցվել է երկու քայլարշավային արահետներ։ Արահետներից առաջինի երկարությունը 2,03 կիլոմետր է, իսկ երկրորդ՝ 1,81 կլիոմետր։
Երկու արահետներն էլ հարմար են սկսնակ քայլարշավորդների համար։ Փոքր ինչ դժվարություն կարող է ներկայացնել Վիմափոր եկեղեցու մուտքին մոտեցող վերջին 30 մետրը, որը հնավայրերին չվնասելու պատճառով թողնվել է նախնական տեսքով։
Այս հոդվածի հեղինակային իրավունքը պատկանում է rind.am կայքին։ Խնդրում ենք, հոդվածի բովանդակությունը մեջբերելիս կամ այլ կայքերում օգտագործելիս նշել սկզբնաղբյուրը ակտիվ հղումով։

Hiking Trails to the Rock-cut Church of Rind
The most accessible route to reach the Rock-cut Church of Rind begins from the Kakavadzor area. In the summer of 2024, the Areni Municipality, in cooperation with the United Nations Development Programme (UNDP) and with funding from the European Union, constructed two new hiking trails. The first trail is 2.03 kilometers long, while the second measures 1.81 kilometers.
Both trails are well-suited for beginner hikers. The only section that might present a slight challenge is the final 30 meters approaching the entrance of the Rock-cut Church; this segment has been intentionally left in its natural state to ensure the ancient site remains preserved and undamaged.
The copyright of this article belongs to the rind.am website. Please cite the source with an active link when quoting the content of the article or using it on other websites.