Ռինդը մեկ դար առաջ. վավերագրերը «Մաճկալ» թերթից
Պատմական արխիվների ուսումնասիրությունը երբեմն իսկական գոհարներ է ի հայտ բերում՝ թույլ տալով կենդանի պատկերացում կազմել, թե ինչպես են ապրել ու արարել մեր նախնիները մեկ դար առաջ։ «Մաճկալ» թերթի 1925 թվականի ապրիլի 26-ի (կիրակի) համարում պահպանվել են երկու ուշագրավ թղթակցություններ՝ Ռինդ գյուղի առօրյայի, համայնքային կյանքի և դպրոցի մասին։
Հոդվածների հեղինակը Սուրեն Սարինգյուլյանն է, ով մեծ ոգևորությամբ նկարագրում է գյուղի վերականգնման ու զարգացման աշխատանքները։
Գյուղի վերականգնումն ու «Փոխօգկոմի» աշխատանքը
1920-ական թվականներին գյուղերում գործում էին Փոխօգկոմները (Փոխադարձ օգնության կոմիտե), որոնց նպատակը գյուղի չքավոր խավին աջակցելն ու համայնքային հարցերը լուծելն էր։ Առաջին հոդվածը պատմում է Ռինդի Փոխօգկոմի ծավալած ակտիվ գործունեության մասին.
«ՌԻՆԴ ԳՅՈՒՂԻ ՓՈԽՕԳԿՈՄՆ ԱՇԽԱՏՈՒՄ Է»
«Փոխօգկոմի ֆոնդը բավականին հարուստ է. ներկայումս ունի 100 փութ գարի, 50 փութ ցորեն: Գարին ամբողջովին բաժանեցին գյուղի 36 տան չքավորներին ու կարմիր բանակայինների ընտանիքներին՝ սերմացուի համար։ Փոխօգկոմի միջոցներով պատրաստել տվին գյուղխորհրդի համար մի գրասենյակ և սարքեցին քանդված աղբյուրները՝ գյուղից բանվորներ հանելով։
Գյուղի փոխօգկոմը ունի 10 դեսյատին հողամաս գյուղից մի վերստ հեռավորության վրա, բոլորը ջրովի, որը տրված է արենդով (վարձակալությամբ) գյուղացիներին՝ դեսյատինը մի փութ ցորենով, որի արենդը կհավաքվի աշնանը: Նաև ունի գյուղի մեջ 6 փութի տեղ հողամաս, որը պահված է բանջարանոցի համար»։
Նշեմ, որ փութը հին ռուսական քաշի միավոր է (մոտ 16 կգ), դեսյատինը՝ հողի մակերեսի չափման միավոր (մոտ 1.09 հեկտար), իսկ վերստը՝ երկարության միավոր (մոտ 1.06 կմ)։
Այս փոքրիկ տեղեկագրից պարզ է դառնում, թե ինչպես էր համայնքը սեփական ուժերով, միմյանց օգնելով ոտքի կանգնում, նորոգում գյուղի կենսական նշանակության աղբյուրներն ու կառուցում գյուղխորհրդի շենքը։
Ծառատունկ նոր դպրոցի բակում
Երկրորդ նյութը շատ ավելի հուզիչ է և լուսավոր։ Այն նկարագրում է նորաբաց դպրոցի բակում ծառատունկի և հողագործական աշխատանքները։ Այն ծառերը, որոնք 1925 թվականին տնկում էին աշակերտները, հետագայում պետք է դառնային գյուղի մեծերի հիշողությունների անբաժանելի մասը։
«ԾԱՌԱՏՈՒՆԿԸ ՌԻՆԴԻ ԴՊՐՈՑԻ ԲԱԿՈՒՄ»
«Նոր դպրոցի բակում աշակերտները ուսուցիչների ղեկավարությամբ տնկել են 50 հատ զանազան տեսակի պտղատու և 70 հատ անպտուղ ծառեր։ Բացի այդ՝ ամեն մի աշակերտ իր համար ունի մի մարգ և իր ձեռքով ցանել է զանազան տեսակի բանջարեղեն:
Ամեն առավոտ աշակերտները իրենց ծառերի ու մարգերի մոտ նստած՝ ջրի հերթին են սպասում, որ ջուր տանեն՝ ջրելու իրենց ծառերն ու մարգերը։ Գյուղացիությունը նույնպես շատ ուրախ է այդ ծառերի վրա, որ իրենց երեխաներն են տնկել։ Իրենց կողմից նոր տնկիներ են տալիս կամ իրենք են բերում իրենց ձեռքով տնկում և երեխաներին ասում, որ լավ պահեն ու ժամանակին ջրեն»։
(Սարինգյուլյան Սուրեն, 28 մարտի, 25 թ., Ռինդ)
Մեկ դար առաջ գրված այս տողերն այսօր կարդացվում են առանձնահատուկ ջերմությամբ։ Դրանք վկայում են, որ անգամ ամենադժվար ժամանակներում Ռինդում գիտակցել են կրթության, ստեղծարար աշխատանքի և մատաղ սերնդին հայրենի հողին ու ջրին կապելու կարևորությունը։

Изучение исторических архивов порой выявляет настоящие жемчужины, позволяя живо представить, как жили и созидали наши предки сто лет назад. Воскресный номер газеты «Мачкал» («Пахарь») от 26 апреля 1925 года сохранил две примечательные заметки о повседневной и общественной жизни, а также о школе села Ринд.
Автором статей является Сурен Сарингюлян, который с большим воодушевлением описывает работы по восстановлению и развитию села.
Восстановление села и работа Комитета взаимопомощи
В 1920-е годы в селах действовали Комитеты крестьянской взаимопомощи (Похогкомы), целью которых была поддержка бедных слоев населения и решение общественных вопросов. Первая статья рассказывает об активной деятельности Комитета взаимопомощи Ринда:
«КОМИТЕТ ВЗАИМОПОМОЩИ СЕЛА РИНД РАБОТАЕТ»
«Фонд комитета взаимопомощи довольно богат: в настоящее время имеется 100 пудов ячменя, 50 пудов пшеницы. Ячмень полностью раздали 36 бедняцким семьям села и семьям красноармейцев на семена. На средства комитета построили канцелярию для сельсовета и отремонтировали разрушенные родники, привлекая рабочих из села.
Сельский комитет имеет 10 десятин земли на расстоянии одной версты от села, все орошаемые, которые сданы в аренду крестьянам по пуду пшеницы за десятину, арендная плата будет собрана осенью. Также в самом селе имеется земельный участок размером под посев 6 пудов, отведенный под огород».
(Сарингюлян)
(Примечание для современного читателя: Пуд — старинная русская мера веса, около 16 кг; десятина — мера площади земли, около 1,09 га; верста — мера длины, около 1,06 км).
Из этой небольшой сводки становится ясно, как община своими силами, помогая друг другу, вставала на ноги, ремонтировала жизненно важные для села родники и строила здание сельсовета.
Посадка деревьев во дворе новой школы
Второй материал гораздо более трогательный и светлый. В нем описываются работы по посадке деревьев и садоводству во дворе недавно открывшейся школы. Деревья, посаженные учениками в 1925 году, впоследствии стали неотъемлемой частью воспоминаний старожилов села.
«ПОСАДКА ДЕРЕВЬЕВ ВО ДВОРЕ ШКОЛЫ РИНДА»
«Во дворе новой школы ученики под руководством учителей посадили 50 различных фруктовых и 70 нефруктовых деревьев. Кроме того, у каждого ученика есть своя грядка, и он своими руками посеял разные виды овощей.
Каждое утро ученики, сидя у своих деревьев и грядок, ждут своей очереди на воду, чтобы полить свои деревья и грядки. Крестьянство тоже очень радо этим деревьям, которые посадили их дети. Они сами дают новые саженцы или приносят и сажают своими руками, наказывая детям беречь их и вовремя поливать».
(Сурен Сарингюлян, 28 марта 1925 г., Ринд)
Эти строки, написанные век назад, сегодня читаются с особой теплотой. Они свидетельствуют о том, что даже в самые трудные времена в Ринде осознавали важность образования, созидательного труда и приобщения подрастающего поколения к родной земле и воде.