Պատմության բոլոր փուլերում Ռինդը եղել է այն ամուր հենակետը, որի զավակները պատրաստ են եղել զենք վերցնելու հանուն հայրենիքի, հանուն ընտանիքի սրբության և սեփական արժանապատվության։ Դարերից եկող այս կանչը նորից հնչեց 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին, և Ռինդն անմասն չմնաց համահայկական այդ օրհասական մարտահրավերից։
Ռինդ գյուղի տղաները մեկնեցին ռազմաճակատ՝ զինված իրենց հավատամքով և հողը պաշտպանելու աներեր կամքով։ Նրանք պայքարում էին Արցախի Հանրապետության սահմանների անառիկության և Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության համար։ Մեր զինվորները չպարտվեցին, քանի որ նրանք կռվեցին մինչև վերջին շունչը՝ չնահանջելով ու չդավաճանելով իրենց սկզբունքներին։ Պատերազմի ընդհանուր ելքը, ցավոք, հաճախ վճռվում է ոչ միայն մարտի դաշտում ցուցաբերած անձնազոհությամբ, այլև աշխարհաքաղաքական բարդ խաղերի, ներքին կազմակերպչական բացթողումների ու երբեմն բախտախնդիր որոշումների հորձանուտում։ Սակայն այդ ամենը ոչ մի կերպ չի ստվերում հայ զինվորի սխրանքը. նրանք արեցին անհնարինը և մնացին անհաղթ իրենց ոգով։
Այսօր մենք գլուխ ենք խոնարհում Ռինդի այն հերոսների առաջ, ովքեր անմահացան հանուն մեր վաղվա օրվա։
Հրաչյա Ավետիսյան
(17.07.1993 – 16.10.2020)
Ծնվել է Ռինդում։ Նա այն մարդկանցից էր, ում ներկայությունը լցնում էր տարածությունը բարությամբ ու աշխուժությամբ։ Ընկերները նրան հիշում են որպես կյանքով լեցուն, ուրախ և հոգատար ընկերոջ, ով միշտ պատրաստ էր օգնել։ Նրա ոգեշնչման աղբյուրը և ուժը ընտանիքն էր։ Նվիրված ամուսին էր և երկու հրաշալի երեխաների հայր։ Նրա ամբողջ ժամանակը նվիրված էր հարազատներին, և հենց այդ սերն էր նրա նվիրումի ու հզորության հիմքը։
Վերջին խոսքը. Հոկտեմբերի 15-ին. «Ամեն ինչ լա՛վ է, շուտով տուն կգամ…»։
Հրաչյան անմահացավ հոկտեմբերի 16-ին, Ջրականում մղվող թեժ մարտերի ժամանակ։
Սիսակ Կարապետյան
(27.01.1984 – 10.10.2020)
Սիսակը, ում շատերս ճանաչել ենք Արթուր անունով, Ռինդի այն զավակներից էր, ում կյանքի կենտրոնում ընտանիքն էր ու իր երկու որդիները։ Խիզախ, հանգիստ և անվախ անձնավորություն, ում համար ոգեշնչման աղբյուրը սերն էր սեփական զավակների հանդեպ։ Նրա ամենամեծ նպատակն էր ապահով ապագա ստեղծել իր երեխաների համար։
Վերջին խոսքը. Հոկտեմբերի 9-ին. «Հաղթելու ենք։ Հետ գանք, չվախենա՛ք»։
Սիսակ Կարապետյանը հերոսացավ հոկտեմբերի 10-ին՝ Ջրականի մատույցներում։
Գուրգեն Սարգսյան
(24.01.1987 – 04.11.2020)
Բարի, ընկերասեր և մարդամոտ Գուրգենը երազում էր ավարտին հասցնել իր ձեռքով կառուցվող տունը և Նոր տարին դիմավորել հարազատ հարկի տակ։ Նա ասում էր. «Երեխաները իմ հանգստությունն են, իրենց հետ հոգնածությունս անցնում է»։ Նրա հայրենասիրությունը խոսք չէր, այլ գործ։ Պատերազմ մեկնելիս, ի պատասխան դստեր հարցին, նա ասաց.
«Ինձ համար բոլորդ կարևոր եք։ Առաջին հերթին գնում եմ ընտանիքս պաշտպանելու համար։ Եթե այսօր չպաշտպանենք հայրենիքը, վաղը թշնամին կգա մեր տուն»։
Շուշիի մերձակայքում նա ոգեշնչում էր ընկերներին. «Ո՞ւմ ենք պետք, եթե մենք չկռվենք ու փախչենք մարտի դաշտից»։ Գուրգենն ընկավ հերոսի մահով նոյեմբերի 4-ին։
Նորայր Մնացականյան
(12.10.2000 – 22.10.2020)
Նորայրը 20-ամյա երիտասարդ էր՝ լի երազանքներով։ Աշխատասեր ու նվիրված, նա ոգեշնչվում էր իր աշխատանքով և նպատակ ուներ ծառայությունից հետո սեփական բիզնեսը հիմնել։ Բոլորը նրան հիշում են որպես չափազանց հոգատար ու հարգալից անձնավորության։
Վերջին զրույցը. Երկար խոսեց ընտանիքի հետ, կարծես չէր ուզում անջատել հեռախոսը։ Հարցնում էր բոլորից ու հանգստացնում. «Նորմալ ա ամեն ինչ…»։
Նորայր Մնացականյանը զոհվեց հոկտեմբերի 22-ին՝ Հադրութի շրջանի Դրախտիկ գյուղի մատույցներում՝ դիվերսիոն ներխուժման դեմ պայքարելիս։ Հետմահու պարգևատրվել է «Արիության» մեդալով։
Հունան Խանամիրյան
(10.04.1988 – 27.10.2020)
Հունանը համեստ, խելացի և միշտ օգնության հասնող մարդ էր։ Նա սիրում էր կյանքը, իր աշխատանքը և հավատարիմ ընկերներին։ Նրա տեսակը լուռ նվիրումի ու բարության մարմնավորում էր։ Երբ եկավ պահը, նա չվարանեց, նրա խոսքը կարճ էր ու վճռական.

На всех этапах истории Ринд был надежным оплотом, чьи сыновья всегда были готовы взяться за оружие ради Родины, ради святости семьи и собственного достоинства. Этот зов веков вновь прозвучал 27 сентября 2020 года, и село Ринд не осталось в стороне от этого рокового общеармянского вызова.
Парни из села Ринд отправились на фронт, вооруженные своей верой и непоколебимой волей защищать родную землю. Они сражались за неприкосновенность границ Республики Арцах и безопасность Республики Армения.
Наши воины не проиграли, ибо тот, кто сражается до последнего вздоха, не отступая и не предавая своих принципов, остается непобежденным. Общий исход войны, к сожалению, часто решается не только самоотверженностью на поле боя, но и в водовороте сложных геополитических игр, внутренних организационных провалов и порой авантюрных решений. Однако ничто из этого не затмевает подвиг армянского солдата; они совершили невозможное и остались непокоренными духом.
Сегодня мы склоняем головы перед героями Ринда, которые обрели бессмертие ради нашего завтрашнего дня.
Грачья Аветисян
(17.07.1993 – 16.10.2020)
Родился в Ринде. Он был из тех людей, чье присутствие наполняло все вокруг добротой и энергией. Друзья помнят его как жизнерадостного, веселого и заботливого друга, всегда готового прийти на помощь. Источником его вдохновения и силы была семья. Он был преданным мужем и отцом двоих чудесных детей. Все свое время он посвящал близким, и именно эта любовь была основой его преданности и силы.
Последние слова 15 октября: «Все хорошо, скоро я вернусь домой…»
Грачья пал смертью храбрых 16 октября во время ожесточенных боев в Джракане.
Сисак Карапетян
(27.01.1984 – 10.10.2020)
Сисак, которого многие из нас знали под именем Артур, был сыном Ринда, в центре жизни которого была семья и два его сына. Смелый, спокойный и бесстрашный человек, источником вдохновения для которого была любовь к своим детям. Его главной целью было обеспечить надежное будущее для своих сыновей.
Последние слова 9 октября: «Мы победим. Возвращаясь, не бойтесь».
Сисак Карапетян героически погиб 10 октября на подступах к Джракану.
Гурген Саргсян
(24.01.1987 – 04.11.2020)
Добрый, дружелюбный и общительный, Гурген мечтал достроить дом, возводимый собственными руками, и встретить Новый год под родной крышей. Он говорил: «Дети — это мой покой; с ними вся усталость проходит». Его патриотизм был не в словах, а в делах. Уходя на войну, в ответ на вопрос дочери он сказал:
«Вы все важны для меня. В первую очередь я иду защищать свою семью. Если мы не защитим Родину сегодня, завтра враг придет в наш дом».
Близ Шуши он вдохновлял товарищей: «Кому мы будем нужны, если не будем сражаться и сбежим с поля боя?» Гурген пал смертью героя 4 ноября.
Норайр Мнацаканян
(12.10.2000 – 22.10.2020)
Норайр был 20-летним юношей, полным надежд. Трудолюбивый и преданный, он вдохновлялся своей работой и планировал после службы основать собственное дело. Все помнят его как исключительно заботливого и уважительного человека.
Последний разговор: Он долго говорил с семьей, словно не хотел вешать трубку. Спрашивал обо всех и успокаивал: «Все нормально…»
Норайр Мнацаканян погиб 22 октября близ села Драхтик Гадрутского района, сражаясь против диверсионного проникновения. Посмертно награжден медалью «За отвагу».
Унан Ханамирян
(10.04.1988 – 27.10.2020)
Унан был скромным, умным и всегда готовым помочь человеком. Он любил жизнь, свою работу и верных друзей. Его натура была воплощением молчаливой преданности и доброты. Когда настал момент, он не колебался; его слова были краткими и решительными: